Bratovi som povedal, že pôjdeme tak ďaleko, ako sa len dá. A kam, opýtal sa brat. Do Jasini, povedal som. Bol to najvýchodnejší kút Podkarpatskej Rusi, ktorá v tom čase patrila do Československa. Na to dobrodružstvo nikdy nezabudnem,“ spomínal v Košiciach legendárny cestovateľ Miroslav Zikmund. Pricestoval tam otvoriť jedinečnú výstavu fotografií dvojice nerozlučných priateľov.
So súpútnikom Jiřím Hanzelkom prebrázdili v automobiloch Tatra päť svetadielov. Nafotili tisícky záberov, natočili kilometre filmov, vydali osemnásť cestopisov, ktoré vyšli v jedenástich jazykoch v celkovom náklade šesť a pol milióna výtlačkov.
„Dnes každý košický taxikár najazdí za rok viac kilometrov ako sme my absolvovali počas našej slávnej prvej cesty. Nie sú podstatné kilometre, ale čo si z cesty prinesiete,“ hovorí muž, ktorý okrem slávy pocítil na vlastnej koži brutalitu Husákovho režimu. Netajil sa totiž odporom proti invázii vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968. „Prišli k nám bez víz a na tankoch. S Jirkom sme tvrdili, že to nie je bratská pomoc, ale okupácia, akú sme zažili počas druhej svetovej vojny. Tak nás na dvadsať rokov odpísali. Ale prežili sme to.“
„Nehľadali sme chronologické či geografické súvislosti. Snažili sme sa vybrať z negatívov zábery s dôrazom na obraz, atmosféru, emócie. Prekvapilo nás, koľko doslova umeleckých záberov obsahuje archív Hanzelku a Zikmunda. Veľká časť z nich nebola zverejnená. Paradoxne, ich mená v žiadnej fotografickej encyklopédii nenájdete. Ani pri storočnici českej fotografie si na nich nikto nespomenul,“ povedal kurátor výstavy, fotograf Radovan Koděra.
Výstava fotografií Hanzelku a Zikmunda inštalovaná v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach je jedným z vrcholov festivalu českého umenia nazvanom Dni českej kultúry Košice 2006. Návštevníci si môžu pozrieť aj automobily Tatra 805 a Tatra 87, na ktorých dvojica precestovala svet.
S legendárnym cestovateľom, skvelým rozprávačom, no predovšetkým charizmatickým človekom Miroslavom Zikmundom sa dnes o 17.00 h uskutoční v Slovenskom technickom múzeu beseda.