Táto komorná prehliadka už tradične dramaturgicky vychádza z jedného konkrétneho nástroja. Štvrtý ročník akcie sa organizátori rozhodli venovať hoboju.
„Je symbolické, že jeden zo zakladateľov slovenskej hobojovej školy, Ing. Rudolf Novák, je rodákom z neďalekých Trakovíc. Z jeho triedy na VŠMU v Bratislave vyšiel rad významných hobojistov,“ píše vo festivalovom bulletine Igor Fábera, člen Slovenskej filharmónie.
Práve on spolu s niekoľkými ďalšími kolegami budú môcť naplno predviesť svoj nástroj v rôznych polohách. Otvárací piatkový koncert pripadol Žilinskému dychovému triu, ktoré so sólistom Michalom Šintálom uvedie diela Mozarta a niekoľkých autorov 20. storočia. Medzi nimi je aj Ladislav Kupkovič a premiéra skladby Musica per oboe od ďalšieho slovenského žijúceho klasika – Ilju Zeljenku.
Úvodný i záverečný festivalový koncert, na ktorom sa v nedeľu predstaví Moyzesovo trio s hosťom Igorom Fáberom, sa budú konať v Galérii Jána Koniarka, vždy o šiestej hodine.
V sobotu festival opustí Trnavu. Návštevníci sa budú musieť vybrať do kaštieľa v neďalekej Dolnej Krupej. Hobojista Róbert Holota, mladý pianista Ladislav Fanzowitz a violončelista Ján Slávik, ktorý je mimochodom umeleckým riaditeľom celej akcie, tu o 17.00 h odohrajú program rozdelený do dvoch častí. V prvej zaznejú diela Mozarta, Hummela a Cinarosu, v druhej zase Brahmsa a Poulenca.
Novinkou je sprievodný literárno-hudobný program, ktorý bude zároveň oficiálnym úvodom celého festivalu. V piatok už o 16.00 h budú v trnavskom kníhkupectve Artforum sedieť Ilja Zeljenka, Michal Šintál a Ján Slávik.
Téma ich besedy je jasná, môžete sa prísť presvedčiť, do akej miery názov Hovory o hoboji odkazuje k legendárnym televíznym šou českého komika Miroslava Horníčka, ktoré vznikali v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Isté je, že hudba dá tento rok Trnave opäť niekoľko zaujímavých večerov.
Autor: her