Na Slovensku sa srbská výtvarníčka zaoberá postavením Rómov, dielo Dievčatá zo susedstva je z roku 2004. FOTO A COPYRIGHT – TANJA OSTOJIČ |
Výtvarníčka TANJA OSTOJIČ sa v súčasnosti na Slovensku venuje výskumu pre projekt, o ktorom poskytla SME rozhovor.
O čo ide vo vašom projekte?
„Na podnet Európskej rómskej informačnej kancelárie, ktorá požadovala odstúpenie holandského politika van der Lindena, sa týmto problémom zaoberám dva roky. Ten bol v máji 2004 vedúcim delegácie EÚ na Slovensku. V západnej a strednej Európe vyvolal škandál rasistickými návrhmi, aby boli rómske deti na Slovensku násilne odobrané rodičom, aby sa tak podľa neho stali užitočnejšími členmi spoločnosti. O tom bude výstava.“
Ako vnímate verejnú diskusiu o tomto probléme na Slovensku?
„V archíve STV som objavila, že originálny televízny materiál z Holandska bol už tam scenzurovaný a vymazaný uprostred vety - pred začiatkom rasistických výrokov. To čiastočne vysvetľuje, prečo tu škandál prešiel bez verejnej diskusie. Primeraná pozornosť médií a verejná diskusia pomáhajú veci ujasniť.“
Prečo ste sa začali zaujímať o problémy Rómov?
„Keď som pred šiestimi rokmi začala pracovať na projekte Prekračovanie hraníc a na Integračnom projekte, uvedomila som si, že Rómov z Nemecka deportovali častejšie ako iné národnosti. Ako najväčšia menšina v Európe nemajú politickú loby a sú obeťami diskriminácie.“
Môže umenie pomôcť pri riešení spoločenských problémov?
„Taktická práca s médiami je účinnejšia ako jednotlivé umelecké dielo. Umožňuje ľuďom z rozličných oblastí spolupracovať a núti ich vymieňať si myšlienky. Určite je dôležité poukazovať na problematické záležitosti a požadovať verejnú diskusiu.“
Prečo ste sa zamerali na angažované umenie?
„Pýtam sa na spôsoby, akými veci fungujú, provokujem ľudí, aby premýšľali, a niekedy navrhujem nové postupy. Neobdivujem umenie, ktoré sa len dobre predáva. Prisudzujem svojej osobnosti politický význam a používam ju ako materiál. Pracujem aj s ľuďmi, ktorí sú postihnutí obmedzujúcimi migračnými alebo nacionalistickými zákonmi.“
Vaše dielo s vlajkou EÚ na spodnej bielizni spôsobilo v Rakúsku škandál. Prečo?
„Bilbordy boli vo Viedni iba dva dni. S humorom a s odkazom na dielo Pôvod sveta od Gustava Courbeta som poukázala na elitárstvo EÚ v čase, keď predsedníctvo preberal rakúsky premiér. Odstránenie diela vzbudilo ešte väčšiu pozornosť.“
Bola niekedy vaša sloboda prejavu obmedzovaná?
„Ľudia na moje diela takmer nikdy nereagujú jednoznačne. Ako umelecká, intelektuálna a politická osobnosť mám šťastie, že mám možnosť o veciach vypovedať, a mám pocit, že som aj v trochu chránenej pozícii. Žiaľ, niektoré moje diela boli v minulosti scenzurované.“
![]() Srbská výtvarníčka Tanja Ostojič v súčasnosti žije v Nemecku. Dnešná vernisáž jej výstavy Rómska otázka sa začína o 18.00 h. FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ |
![]() Dielo Pôvod sveta, odkazujúce na elitárstvo EÚ, vyvolalo v Rakúsku škandál. FOTO – DAVID RYCH, AUTORSTVO A COPYRIGHT TANJA OSTOJIČ |
Autor: LENKA KUKUROVÁ (Autorka je výtvarná teoretička)