ovala agentúra AFP, prvá skupina 45 neonacistov, ktorých zatkli v roku 1999 v rámci širokej razie, sa už v Linci, Hitlerovom obľúbenom meste, učí, o čom v skutočnosti bol jeho národný socializmus. „Boli najskôr vystrašení rovnako ako my,“ povedala profesorka Irene Dyková. „Neskôr však začali živo diskutovať,“ dodala.
Rakúske zákony zakazujú neonacistické skupiny a propagandu a trestné je aj nosenie či vystavovanie nacistických symbolov na verejnosti. „Doteraz išlo všetko dobre, ale tento program sa ešte len začína,“ skonštatovala profesorka.
Sudca v Linci Bruno Ganzer usúdil, že viacerí z odsúdených neonacistov sú ešte formovateľní. Ak si namiesto väzenia zvolia školu, absolvujú sériu prednášok o histórii a teórii demokracie, počas ktorých budú pod dohľadom súdu. Rakúsky trestný zákonník totiž umožňuje namiesto väzenia vymerať alternatívne tresty výchovného charakteru. „Tieto semináre sa nám zdali dobrým riešením, aby sme nezničili budúcnosť týchto mladých ľudí,“ povedal sudca. Najväčší násilníci a organizátori neonacistických akcií, samozrejme, takúto možnosť nedostali. Podľa sudcu Ganzera väčšina mladých ľudí, ktorých priťahujú nacistické hnutia alebo jednoducho iba násilie, nemá v skutočnosti ideologické pohnútky. „Pravicoví extrémisti sú v skutočnosti oveľa menej nebezpeční ako tí menej viditeľní, ktorí pracujú v ilegalite a majú skutočné motívy,“ povedal sudca.
Univerzita v Linci plánuje do leta zorganizovať ešte dva takéto semináre pre neonacistov. Posledné dve skupiny, ktoré majú možnosť zvoliť si „vzdelanie za trest“, však budú musieť čakať na ďalší kurz až do jesene. (kl)