Päťčlenná rodina prevzala nový mestský nájomný byt na banskobystrickej Fončorde. Včera tam odovzdali 40 bytov. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Obecných nájomných bytov je nedostatok a záujem o ne niekoľkonásobne prevyšuje ponuku. V Bratislave väčšina čakateľov nemá skutočnú šancu dostať sa k obecnému bytu, niektorí sú v poradovníku aj desať rokov.
K obecným bytom sa často dostávajú ľudia blízki vedeniu mesta, či už spolustraníci, alebo príbuzní. Zodpovední však odmietajú podozrenia z nepriehľadnosti alebo z korupcie. Obhajujú sa tým, že noví nájomníci splnili kritériá a vyberala ich komisia.
Podľa Transparency International je nepriehľadné prideľovanie obecných bytov osobitným prejavom korupcie. V štúdii organizácie sa píše, že kritériá na prideľovanie sú veľmi často nejasné, obchádza sa tiež poradovník.
Ondrej Dostál, poslanec za OKS v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, odstúpil z funkcie predsedu bytovej komisie. Tri roky sa snažil zaviesť do prideľovania bytov systém, ale neprešiel cez poslancov ani cez starostu. Navrhol bodové hodnotenie záujemcov, pri ktorom by sa odstránilo subjektívne rozhodovanie komisie. Navrhoval tiež, aby sa poradovník zverejňoval.
"Snažil som sa zistiť, ako predchádzajúce vedenie prideľovalo obecné byty. Nik mi nevedel povedať, aké boli kritériá," hovorí Dostál. V minulom volebnom období staromestskému starostovi pri výbere čakateľov radila komisia z poslancov, nový starosta má tiež poradnú komisiu. Dostál jej zloženie nepozná. Tvrdí, že nemá dôkazy o tom, že by sa prideľovanie bytov zneužívalo. Za nepriehľadné považuje to, že nie je zverejňované, kto byty dostal.
Citlivosť ľudí na kauzy spojené s prideľovaním obecných bytov je nízka, mieni právnik Pavel Nechala z Transparency International.
"Na miestnej úrovni nie je taký dosah novinárov a veľakrát je miestna tlač financovaná priamo obcou. O takýchto veciach sa nepíše, nevytvára sa z toho kauza a miestny politik nemusí odpovedať na nepríjemné otázky," hovorí Nechala. Podľa neho by sa mali viac aktivizovať miestne združenia občanov a mali by trvať na určení presných pravidiel.
Novela infozákona dáva už od januára samosprávam povinnosť informovať aj o ľuďoch, ktorí získali od samosprávy nehnuteľnosti. "Aj príbuzný starostu môže byť v takej situácii, že má nárok na nájomný byt," povedal Nechala. "Ak nie sú iné kritériá, výber žrebom by bol obhájiteľný," dodal.
Každá obec a mesto má vlastné pravidlá na prideľovanie bytov. Najčastejšie poradovník zostavuje bytová a sociálna komisia. Pridelenie bytov ľuďom z poradovníka schvaľuje starosta alebo primátor. Vyberať nájomníkov žrebom sa odhodlalo niekoľko miest, medzi nimi Banská Bystrica, Trnava, Poprad, Stropkov a Košice. Kritici žrebovania tvrdia, že tento spôsob, na rozdiel od komisie, nezohľadňuje sociálnu situáciu žiadateľa. Výhodou obecných bytov je nižšie nájomné v porovnaní s komerčným.
Kauzy posledných rokov
Mestské nájomné byty v Humennom dostali aj dvaja policajti. Primátor Vladimír Kostilník sa odvolal na smernicu ministerstva výstavby, ktorá samosprávam dovoľuje 10 percent bytov prideliť ľuďom, ktorí zabezpečujú spoločenské, kultúrne, zdravotnícke, ekonomické a sociálne potreby územného celku.
Vo Svite sa dva nové byty ušli aj synom mestského poslanca, ktorý bol členom komisie, po jednom byte dostali brat náčelníka mestskej polície a obaja svokrovci prednostu mestského úradu.
V Trenčíne získali dva byty poslankyne, ktoré boli členkami komisie prideľujúcej byty.
Nájomné byty získali dvaja spolustraníci a hovorkyňa starostu Pavla Kuboviča v bratislavskej časti Ružinov. Kubovič to označil za náhodu. Išlo o nájomné byty, ktoré mestská časť stavala s príspevkom Štátneho fondu rozvoja a bývania. Na výber nájomníkov podľa Kuboviča vyhlásili výberové konanie, posudzovali podľa stanovených kritérií.
Starosta bratislavskej časti Dúbravka Peter Polák pridelil byt dcére poslanca.
Banská Bystrica: byty sa žrebujú
Za posledných osem rokov sa v meste neobjavili žiadne kauzy spojené s prideľovaním sociálnych bytov. Mestský úrad prideľuje byty pre sociálne odkázaných žrebovaním za účasti žiadateľov a médií. Byty pritom môžu dostať iba rodiny, v ktorých je aspoň jeden člen zamestnaný a bývajú aspoň päť rokov v meste, alebo tam tri roky pracujú.
V auguste minulý rok sociálny odbor vyžreboval 29 bytov na Internátnej ulici. Na žrebovanie prišlo takmer 60 rodín. Nájomné zmluvy sú len na jeden mesiac. Ak nájomník nezaplatí, nepredĺžia s ním zmluvu a byt môžu dostať ďalší čakatelia. Bytovky stráži súkromná bezpečnostná služba a kontroluje, aby sa tam nesťahovali ďalšie rodiny.
"Boli ročné zmluvy, ale museli sme pristúpiť k tvrdým opatreniam. Niektorí nájomníci nám vyrobili za rok 50-tisícové dlžoby. Vymáhať ich súdne je zdĺhavé. Ak budú platiť a dodržiavať poriadok, môžu bývať v bytoch donekonečna," tvrdí šéf sociálneho odboru Karol Langstein.
Prvý raz žrebovali byty pred tromi rokmi. Banská Bystrica bola vtedy prvým mestom, ktoré sa tak rozhodlo. V roku 2003 rozdelili 11 bytov, o rok neskôr len päť.
Ešte v roku 1996, za primátorovania Igora Presperína, opozícia kritizovala, že niekdajšie internáty na Hornej ulici prestavuje firma primátorovho brata. Najviac bytov tam dostali ľudia, ktorí vôbec neboli sociálne odkázaní, niektorí ich dokonca prenajímali.
(wm)
Žilina: rozhoduje Slota
Šéf sociálnej a bytovej komisie mestského úradu Andrej Sočuvka z KDH tvrdí, že Žilina nemá sociálne byty. Ľudia v sociálnej núdzi sú odkázaní na nájomné byty, ktoré prideľuje primátor Ján Slota. "V minulých rokoch sme mali možnosť vytvoriť poradie naliehavosti prideľovania nájomných bytov a primátor Slota ho akceptoval," hovorí Sočuvka. Za posledné tri roky takto Žilina pridelila okolo 50 bytov.
Tento rok je v Žiline rozostavaných asi 90 obecných bytov, dve tretiny dokončia ešte v tomto roku. "Ešte nevieme, či bude komisia aj v tomto roku robiť poradovník naliehavosti, ale ako predseda sa snažím, aby sme navrhovali prideľovanie aj teraz," povedal Sočuvka. (wm)
Košice: zaviedli jasné pravidlá
Za primátora Rudolfa Schustera a čiastočne aj za Zdenka Trebuľu dostávali obecné byty poslanci, ľudia blízki vedeniu radnice či rôzni prominenti. Košice nemali žiadne pravidlá, ktoré by tomu zabránili. O budúcich nájomníkoch a majiteľoch časti bytov rozhodovali aj starostovia mestských častí. Tí si napríklad bytmi v najlukratívnejších častiach mesta za symbolické ceny "zaväzovali" poslancov.
Mestskí poslanci potom odvolali z funkcie námestníka primátora, ktorý byty prideľoval, odňali túto právomoc aj starostom a zaviedli pravidlá, ktoré bránia manipulácii s bytmi. Zastupiteľstvo tak rozhodlo po afére s prideľovaním bytov mimo poradovníka.
Dnes rozhoduje o budúcich nájomníkoch bytov s rozlohou do 50 štvorcových metrov žrebovanie za prítomnosti notára, väčšie byty sa dražia. Mesto momentálne buduje jediný obytný dom s jedno- a dvojizbovými bytmi. (sen)
Bratislava: byty prideľujú neprehľadne
Mestskí poslanci síce schválili nariadenie, ako sa byty budú prenajímať, ale pravidlá zostavovania poradovníkov nechali na mestské časti. Obecných bytov je málo, nové sa stavajú ojedinele. Záujemcovia čakajú na byty po neplatičoch, alebo zomrelých starších nájomníkoch. Väčšina nemá reálnu šancu byt získať.
Starosta Ružinova Pavol Kubovič povedal, že uvoľnené obecné byty už asi tri roky dražia: "Najmä preto, aby sme sa vyhli podozreniam, že ich prideľujeme nepriehľadne. Okrem toho v dražbe získame peniaze, ktoré nie sú zanedbateľné." Nájomné byty pre ľudí v zložitej finančnej situácii sa v Ružinove nestavajú. Podľa Kuboviča ich netreba, lebo v Bratislave je vyššia životná úroveň.
Najviac obecných bytov z mestských častí má Petržalka, okolo 1200. Najčastejšie sa uvoľňujú po neplatičoch, vtedy musí nový nájomník vyrovnať dlhy. Záujemcov o byty dáva bytová a sociálna komisia do poradovníka, ktorý schvaľuje starosta mestskej časti. Určuje aj obdobie nájmu a môže prideliť byt mimo poradia. (dro)
Autor: INGRID DROZDÍKOVÁMICHAL PIŠKO