* Polystyrén
Je cenovo výhodný, sú však proti nemu výhrady. Jeho výroba vysoko zaťažuje životné prostredie. V mnohých prípadoch je možné nahradiť ho materiálmi s priaznivejšou ekologickou bilanciou. Má nízku paropriepustnosť.
* Minerálna a sklená vlna
Sú to veľmi podobné výrobky. Surovinou pre minerálnu vlnu je čadič, bazalt, dolomit, pre sklenú vlnu kremičitý piesok. Materiál je stabilný a odolný voči starnutiu, ale vlhkosť výrazne znižuje jeho izolačné vlastnosti i životnosť. Jedinou výhradou proti širokému uplatneniu je vysoká energetická náročnosť pri výrobe.
* Hobra
Je to izolačný materiál tepelnoizolačnými vlastnosťami zodpovedajúci minerálnej vlne či polystyrénu. Kedysi sa pri jeho výrobe používali ako pojivo formaldehydové lepidlá. Dnes ich však nahradil parafín alebo technológia lisovaním. Je to výborný, nezávadný prírodný materiál. Vyrába sa z drevnej hmoty. Dobre prepúšťa vzdušnú vlhkosť. Najväčšou nevýhodou je vyššia cena.
* Celulóza
Tepelné izolácie na báze celulózových vlákien sú prírodné materiály. Sú upravované tak, že konečný výrobok má vysokú odolnosť proti šíreniu plameňa po povrchu a zároveň je ošetrený prísadami, ktoré zabezpečujú odolnosť proti hubám, plesniam, hmyzu a hlodavcom. K ochrane životného prostredia prispieva aj skutočnosť, že je biologicky odbúrateľný, čím sa stáva vo vyspelých ekonomikách veľmi žiadaným produktom.
* Ďalšie materiály
Na našom trhu sú aj iné izolačné materiály z prírodných zdrojov. Ponuka siaha od izolačných dosiek z drevených vlákien a korku, cez plste z konopných vlákien alebo zvieracej srsti, rastlinné vlákna, až po tepelnoizolačné granulované látky z anorganických alebo organických východiskových látok, ako sú perlit, keramzit alebo korková drvina. Veľmi dobrým izolantom sú aj balíky zlisovanej slamy.