Čínsky vojak na hraniciach medzi Tibetom a Indou.
FOTO – REUTERS
Zábery vyvolali ostré protesty medzinárodného spoločenstva.
Na dokumente vidieť muža strieľajúceho z pušky a v inom zábere človeka, ako vo vzdialenom rade postáv kráčajúcich po ľadovci padá na zem. „Strieľajú ich ako psy,“ hovorí pri tom niekto stojaci pri kamere.
Video nakrútil koncom septembra rumunský kameraman Sergiu Matei počas horolezeckej expedície na Čo Oju, himalájsky štít pri hraniciach Číny s Nepálom.
Podľa aktivistickej skupiny Medzinárodná kampaň pre Tibet (ICT) video dokazuje, že čínski vojaci strieľali na neozbrojených Tibeťanov. Odmieta vyhlásenie Pekingu z tohto týždňa, že ich jednotky reagovali v sebaobrane potom, čo sa stali terčom útoku.
Kameraman Matei tvrdí, že muž s puškou bol Číňan a zastrelený človek Tibeťan. Podľa ochrancov ľudských práv a svedeckých výpovedí išlo o 25-ročného tibetského budhistického mnícha. Zastrelili ho v priesmyku Nangpa La vo výške 5800 metrov. Priesmyk je zvyčajnou únikovou cestou utekajúcich Tibeťanov.
Od roku 1951, keď komunistické sily začali okupovať ich himalájsku domovinu, utiekli do Nepálu tisícky Tibeťanov.
Čínska vláda vo štvrtok vyhlásila, že jej pohraničníci zabili jedného človeka po stretnutí so skupinou asi 70 ľudí snažiacich sa ilegálne utiecť z krajiny.
Podľa horolezcov však určite nestrieľali v sebaobrane. Čínski vojaci podľa nich zobrali pušky a začali strieľať na Tibeťanov zdolávajúcich priesmyk.
Ochrancovia ľudských práv tvrdia, že čínski vojaci pritom zadržali asi desať alebo 12 vyľakaných tibetských detí vo veku od šiestich do desiatich rokov.
Nahrávka ukazuje tri deti kráčajúce pred mužmi vo vojenských uniformách v čínskom štýle s puškami cez plece
Podľa Medzinárodnej kampane pre Tibet na záberoch strieľali príslušníci Ľudovej ozbrojenej polície (PAP), polovojenské sily, ktorá spadá pod čínske ministerstvo obrany. PAP strážia hranice a vládne budovy a sú tiež nasadzovaní ako poriadkové sily.