Juhokórejčana Pan Ki–muna zvolilo Valné zhromaždenie OSN za svojho generálneho tajomníka úplne hladko.
FOTO – REUTERS
Jeho prvé slová v novej role boli namieste. Ki-mun skutočne pôsobí nenápadne a vyvoláva dojem kariérneho diplomata, ktorý nemá vlastný názor. Alebo ho nahlas nikdy nepovie.
Analytici sa obávajú, či je minister zahraničia a obchodu Južnej Kórey tou správnou osobou, ktorá prinesie do budovy OSN v New Yorku čerstvý vzduch. Svetová organizácia nevyhnutne potrebuje reformy. Je ťažkopádna a málo rozhodná.
Ki-mun sa na čelo organizácie dostal v čase, keď Severná Kórea ignorovala všetky výstrahy medzinárodnej spoločnosti a uskutočnila jadrovú skúšku. Diktátorský režim tak urobil pred týždňom, v deň, keď rada Ki-muna navrhla za generálneho tajomníka. Pchongjang strhol všetku pozornosť sveta na seba a správy o diplomatickom úspechu jeho južného suseda zostali v úzadí.
„Urobím razantné kroky vždy, keď to bude potrebné,“ sľuboval Ki-mun na svojej prvej tlačovej besede po zvolení. Spomedzi siedmich kandidátov OSN bol jediným, kto nedostal od žiadneho stáleho člena Bezpečnostnej rady veto. Otvorene ho podporovali Čína, Spojené štáty aj Rusko, ktoré sa málokedy zhodnú na rovnakom postoji.
Muž kompromisov, ktorý začal snívať svoj diplomatický sen ako usilovný študent po stretnutí s americkým prezidentom Johnom F. Kennedym, je vnímaný ako schopný vyjednávač. Ako šéf šesťstranných rozhovorov so Severnou Kóreu však neuspel.
Ki-muna, ktorý tvrdí, že na reformu OSN je odhodlaný, čakajú ťažké časy. Svetovú organizáciu poškodil celý rad korupčných aj sexuálnych škandálov.
Ani po krvavých vojnách v bývalej Juhoslávii sa nepoučila a neurýchlila svoje rozhodovanie. Nezabránila humanitárnej katastrofe v sudánskom Darfúre. Rozhádaní členovia sa nedokázali zhodnúť ani na definícii terorizmu.