Nad obcou Skalité neďaleko hraničného priechodu do Poľska stoja štyri veterné elektrárne.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Projekt výstavby predstavili starostom vybraných obcí pred týždňom na pôde Banskobystrického samosprávneho kraja.
Z regiónu pozvali na rokovania starostov obcí Detvianska Huta a Senohrad. Starosta Detvianskej Huty Vladimír Kriet potvrdil, že už v roku 1997 bol na študijnom pobyte v Holandsku, kde sa zoznámil aj s možnosťami využívania veternej energie.
„Natoľko ma to zaujalo, že už vtedy som na úrovni legislatívnej rady vlády hovoril, že vyššie položené obce na Slovensku by mohli tento druh energie využívať, keďže cena elektrickej energie stále stúpa,“ povedal Kriet.
Detvianska Huta má najvyšší bod 920 metrov a stred obce má nadmorskú výšku 840 metrov, stále je tu veterno. „Už vtedy sa mi táto myšlienka páčila, no neprešla, pretože boli iné priority a výstavba veterných turbín je nákladná,“ dodal Kriet.
Na rokovaní s rakúskymi investormi starostovia podrobne rozoberali klady aj zápory tohto projektu, keďže veľa odporcov poukazuje hlavne na zlý vplyv veterných turbín na životné prostredie.
„V Holandsku som sa presvedčil, že pod veternými elektrárňami sa obrába pôda, žijú tam živočíchy, vtáctvo, je tam divá zver,“ hovorí o vlastných skúsenostiach starosta Detvianskej Huty.
Podľa jeho slov by malo vybudovanie veterného parku prínos aj pre obec a jej obyvateľov. Mali by lacnejšiu elektrickú energiu a vznikli by tu aj nové pracovné miesta.
Okrem toho, že Rakúšania budú celý projekt financovať, budú aj po celý rok udržiavať miestne prístupové komunikácie k parku. „Pre našu obec by to bola veľká výhoda, hlavne v zime, ktorá tu býva krutá a máme každý rok problémy udržať cesty zjazdné,“ povedal Kriet. Podľa neho by veterné turbíny mohli byť umiestnené v časti Pozadie, na Chotári a v osade Vrch Dobroč.
Investíciu musia starostovia prerokovať s poslancami miestneho zastupiteľstva a s občanmi. „Ešte len budeme za účasti poslancov a rakúskej firmy hovoriť s obyvateľmi. Ak by v ďalšom volebnom období bol v obci nový starosta, projekt podľa mňa nebude pochovaný. Prioritou obce je totiž vytvoriť pracovné miesta, ktorých je v tejto lokalite málo,“ hovorí Kriet.
Plánovaná investícia výstavby veterných turbín v rámci celého Banskobystrického kraja predstavuje 300 miliónov eur. Zariadenie stojí približne dva milióny eur. Koľko energie sa napokon podarí získať, bude závisieť od počtu elektrární a kvality vetra.
O konečnom umiestnení turbín rozhodnú samosprávy. Ak ich poslanci schvália, presné merania intenzity vetra vo vybraných lokalitách sa začnú ešte do konca tohto roka.
Autor: JANA SCHVARZBACHEROVÁ