Rómovia sú politicky roztrieštení - presne ako "gadžovia". ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA |
BRATISLAVA - Na decembrových komunálnych voľbách, v ktorých si zvolíme primátorov, starostov a tisíce obecných poslancov, sa chce podľa odhadov rómskych združení a strán zúčastniť aj viac ako tisíc rómskych kandidátov. Vyše sto Rómov sa chce stať aj starostami obcí prevažne na východnom Slovensku.
Rómski kandidáti sa o priazeň voličov uchádzajú na kandidátkach viacerých strán, mnohí kandidujú ako nezávislí. V súčasnosti na Slovensku pôsobí iba jedna zaregistrovaná rómska strana, Rómska iniciatíva Slovenska, ktorej predsedom je Alexander Patkoló. Strana podľa neho postavila asi 700 kandidátov na poslancov a 80 na starostov.
Ďalších šestnásť rómskych strán, ktoré sa vlani nechceli alebo nestihli podľa nového zákona preregistrovať, je v likvidácii. V likvidácii sa tak ocitla aj stále aktívna Rómska občianska iniciatíva, ktorá teraz musí opätovne zháňať 10-tisíc podpisov potrebných na zaregistrovanie strany. "Chceli sme to stihnúť do termínu odovzdávania kandidátok pre komunálne voľby, asi dvetisíc podpisov nám však stále chýba," hovorí výkonný podpredseda iniciatívy Jozef Červeňák.
Zhruba 185 kandidátov na poslancov a desať kandidátov na starostov tak musí ísť do volieb na kandidátkach "gadžovských" strán alebo ako nezávislí. Tí však na podporu svojej kandidatúry musia zbierať podpisy. "Keďže nie sme registrovaní, vstupujeme do volieb predovšetkým na kandidátke Smeru," hovorí Červeňák.
Rómovia kandidujú aj za novú stranu bývalého poslanca parlamentu Hermana Arvaya Jednotné Slovensko. Podpredseda strany pre Rómov Ladislav Fízik hovorí, že do volieb postavili asi 160 kandidátov na poslancov a 30 na starostov - "najmä od Zvolena až po východné Slovensko".
O desiatkach svojich nezávislých rómskych kandidátoch hovorí združenie Nová rómska generácia.
Rómske strany spolupracovať už tradične nechcú, ich lídri si navzájom nedôverujú. "Máme úplne odlišné názory na smerovanie politiky, kým my sme orientovaní skôr ľavicovo, patkolóvci sú liberáli, ktorí často menia orientáciu," tvrdí napríklad Červeňák.
Podľa Tomáša Hrustiča z Národného demokratického inštitútu, ktorý vzdeláva rómskych politikov, na Slovensku dlhodobo neexistuje jednotná rómska reprezentácia. "Dôležitejšie ako budovanie veľkej etnickej strany je uplatnenie sa Rómov v štandardných stranách," hovorí.
Hlasy volajúce po spájaní rómskych strán utíchajú aj podľa splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity Kláry Orgovánovej. "V minulosti sa tvrdilo, že ak sa rómske strany nespoja, nemajú šancu uspieť. Dnes už Rómovia hľadajú skôr iné cestičky," hovorí.
MICHAL PIŠKO