Ministrovi financií Jánovi Počiatkovi (vľavo) prešiel rozpočet na vláde takmer bezo zmeny. Zdá sa, že minister presvedčil premiéra Roberta Fica, aby sa správal zodpovedne.
FOTO – ČTK
BRATISLAVA - Vláda od januára opätovne zavedie bonifikáciu na hypotéky. Zvýši platy učiteľov na priemer v národnom hospodárstve.
Prilepší aj zdravotníkom. Dorovná priame platby pre poľnohospodárov na 70 percent priemeru v únii. Zníži DPH na lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky z 19 na 10 percent. Zvýši daň pre tých, čo zarábajú viac ako 47 600 korún. S týmito a ďalšími opatreniami počíta návrh štátneho rozpočtu na rok 2007.
Peniaze na priority sa nemajú hľadať len v daniach, ktorým sa pre vysoký ekonomický rast darí nad mieru dobre, ale aj v úsporách. Rezorty by mali kapitálové výdavky znížiť o desať percent.
Celkové výdavky štátu majú stúpnuť o päť percent na 347 miliárd korún. Schodok verejných financií vláda naplánovala na 2,9 percenta, čo je v súlade s kritériami pre euro. Je to po prvýkrát aj po zohľadnení nákladov na dôchodkovú reformu. Podľa premiéra Roberta Fica je štátny rozpočet orientovaný hlavne na ľudí a získal si dôveru finančných trhov. „Informácie, ktoré postupne vychádzali o rozpočte, viedli k posilneniu koruny,“ povedal.
S rozpočtom je spokojný minister financií Ján Počiatek. „Ukázalo sa, že nedošlo k žiadnej katastrofe. Fóbia, ktorá tu bola pred voľbami, sa nenaplnila,“ povedal.
Školstvo vyvoláva rozpaky
Prioritami vlády v rozpočte sú popri školstve aj zdravotníctvo a pôdohospodárstvo. Poľnohospodárom oproti tomuto roku stúpne rozpočet takmer o päť percent na 23 miliárd korún. Väčšinu z toho pohltia dotácie. Na priame platby ide 11 miliárd korún. „Chceme využiť peniaze na zastavenie prepadu v poľnohospodárstve,“ povedal minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Výdavky štátu na zdravotníctvo stúpnu o 14 percent na 31 miliárd. Zdravotné poisťovne dostanú z toho takmer 90 percent. Rastie aj balík peňazí pre ministerstvo školstva, no ich podiel na HDP klesá. „Ak máme byť úspešný, školstvo musí byť najvyššou prioritou. Je zarážajúce, že napriek predvolebným sľubom vláda schválila rozpočet, v ktorom výdavky na školstvo v pomere k HDP klesajú z 3 na 2,8 percenta,“ povedal Martin Bruncko, bývalý ekonomický poradca exministra Ivana Mikloša.
Tomanová je spokojná
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth oceňuje zámer znížiť schodok verejných financií. „Rozpočet pomerne hodnoverne plní maastrichtské kritérium,“ povedal. Poľnohospodári však podľa neho dostali priveľa peňazí. „Rozpočet je napísaný tak, že vláda pokračuje v podporovaní neefektívnych výdavkov pre poľnohospodárov. Nastolilo sa to tu ešte v roku 2003. Nevyužíva sa šanca na obrat hospodárskej politiky smerom k vzdelanostnej ekonomike,“ povedal Tóth. „Je to dohoda politických strán,“ zareagoval Počiatek. Vyše 50 miliárd ide z rozpočtu na sociálne veci, ministerka Tomanová je spokojná. Dostala peniaze takmer na všetko. Aj na príspevok pri narodení prvého dieťaťa, ktorý by mal byť vyše 15-tisíc korún. „Hodnotím rozpočet veľmi dobre, kolegovia mi vyšli maximálne v ústrety a schválili, čo bolo potrebné,“ povedala.