m signálom o potrestaní Smeru predsa len mohlo hlasovať.
Najväčšími kritikmi Smeru by mohli byť socialisti z Francúzska, Dánska alebo Švédska.
Ako navyše SME povedal vplyvný zdroj z jednej zo západoeurópskych členských strán PES, Smer zrejme dostane presné podmienky, ktoré musí splniť, aby si zachoval členstvo. „Podmienkou by mohlo byť, aby trojica straníckych šéfov Fico, Slota, Mečiar podpísala spoločnú deklaráciu, ktorou sa budú dištancovať od extrémizmu a nacionalizmu. Ďalšou podmienkou by malo byť verejné dištancovanie sa Jána Slotu od francúzskeho nacionalistu Le Pena,“ povedal zdroj z vedenia eurosocialistov.
Slota sa v minulosti vyjadroval o JeanMarie Le Penovi pochvalne. Vodca francúzskych nacionalistov navyše SNS osobne v roku 1997 navštívil. SNS nie je riadnym členom žiadnej medzinárodnej organizácie, je však pridruženým členom zoskupenia v europarlamente Únia za Európu národov. Le Pen je europoslancom a jeho strana je pridruženým členom Únie za Európu národov. SNS by sa tak mohla dostať do konfliktu so svojou väzbou na európsky parlament a partnerské strany.
Slota SME povedal, že určite nebude mať problém podpísať deklaráciu proti extrémizmu. Na otázku, či je ochotný dištancovať sa od Le Pena, povedal, že „ak to bude vznesené, tak sa samozrejme vyjadrím“.
Europoslankyňa zo Smeru Monika Beňová si myslí, že európski socialisti budú určitý čas Smer monitorovať, o vylúčení strany by však dnes nemali rokovať. Pochybnosti o tom, či sa dnes bude o budúcnosti Smeru hlasovať, vyjadril aj jeho podpredseda Pavol Paška, ktorý je v Bruseli.
Beňová si netrúfa odhadnúť, či by mohlo pri rozhodovaní zavážiť utorňajšie vyhlásenie Jána Slotu, ktorým seba aj SNS dištancuje od nacionalizmu a extrémizmu. Podľa europoslankyne však zavážila deklarácia odsudzujúca extrémizmus, ktorú parlament prijal v septembri.
„Ján Slota vydal deklaráciu, v ktorej sa dištancuje od xenofóbie, a mnoho ľudí by si mohlo povedať, počkajme a rozhodneme sa podľa ďalšieho vývoja. Je preto možné, že to tak zajtra dopadne,“ povedal podpredseda Strany európskych socialistov Jan Marinus Wiersma.
Hovorca šéfa parlamentnej frakcie PES Martina Schultza však povedal, že návrh europoslancov na pozastavenie členstva Smeru naďalej trvá. Podobne sa vyjadril aj hovorca PES Julian Scola: „Žiadny protinávrh zatiaľ nepadol. Nemáme dôvod si myslieť, že hlasovať o návrhu na dočasné vylúčenie Smeru sa nebude.“
Slotovu deklaráciu opozícia neberie vážne
BRATISLAVA - Utorňajšie vyhlásenie šéfa SNS Jána Slotu berú opoziční poslanci iba ako gesto, ktorým chce pomôcť Smeru zostať členom Strany európskych socialistov.
Slota v deklarácii píše, že sa SNS dištancuje od „verbálnych útokov na česť a dôstojnosť občanov Slovenska, ktorí patria k niektorej z menšín“. Napísal tiež, že jeho strana uznáva zásady ako tolerancia, úcta, humanizmus, odmietanie diskriminácie, nacionalizmu, rasizmu a xenofóbie. Od Fica si za to vyslúžil uznanie.
„Myslím, že papier znesie všetko a aj on sám povedal, že to bolo na základe žiadosti Smeru. Takže jeho samotného by to asi nenapadlo,“ myslí si šéf SMK Béla Bugár. Preto nevidí dôvod, aby si jeho strana povedala, že so Slotom je všetko v poriadku. „Bol to on, kto útočil nie na SMK, ale na Maďarov.“
„Je úsmevné, ako pán Slota dokáže poprieť svoje výroky pred voľbami,“ povedal podpredseda parlamentu a SDKÚ Milan Hort. Slotovu politickú deklaráciu považuje za účelový krok, ktorý mal zabrániť pozastaveniu členstva Smeru v PES.
(knm)
Autor: MIROSLAV KERN KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel