Ponuka nových bytov na slovenskom trhu pre ich vysoké ceny prevyšuje dopyt. Ceny pozemkov, ale aj pracovnej sily zdvihli ceny novostavieb najmä vo väčších mestách. Výhodou je, že nové byty bývajú väčšie ako panelákové, a mali by byť aj kvalitnejšie, aj keď tomu často bráni nekvalitná práca, najmä ak sa stavia rýchlo. Majiteľ si byt môže upraviť podľa seba a v budúcnosti ho ľahšie predá.
Cena novostavby
Pri novostavbách si treba všímať najmä to, či je v cene zahrnutá aj cena pozemku, inžinierske siete a vybavenie bytu. Mnohé ceny bytov sú pre zákazníka lákadlom a až pri podpise zmluvy odhalí, že cena bytu je vyššia, ako predpokladal.
Jana Žandová si kúpila v jednej z bratislavských častí byt v novostavbe. Obytná plocha bytu je 26 štvorcových metrov. Developerská firma za garsónku žiadala milión a pol korún. Pri podpise zmluvy však budúca majiteľka zistila, že v cene nie je kuchynská linka. „Musela som doplatiť 150-tisíc korún. Človek pri podpise zmluvy nevie, či štandard bude postačovať bežným nárokom,“ hovorí.
Stavebná spoločnosť mala uzatvorené zmluvy s vlastnými dodávateľmi, ktorí ponúkajú luxusný sortiment, klientka tak prišla o možnosť výberu a bola nútená prijať nové finančné podmienky.
Nadobudnutie vlastníctva
Stavebná firma môže ponúknuť dva spôsoby, ako nadobudnúť vlastníctvo bytu.
Pri prvom zloží budúci majiteľ firme sumu za byt, ale ten sa stane jeho vlastníctvom až po dokončení. Zásadným rizikom je, že ak stavebná spoločnosť skrachuje, stavba sa stane predmetom konkurzu a spravidla sa predá. V konečnom dôsledku majiteľ nemusí získať späť žiadne peniaze.
Druhý spôsob je pre majiteľa bytu výhodnejší. Stavanie do vlastníctva klienta znamená, že budúci majiteľ bytu sa stáva vlastníkom každej tehly, ktorá sa pridá na stavbu, prípadne mu firma vlastníctvo odovzdáva po častiach.
Ak skrachuje, stavebníkovi patrí všetko, čo bolo dovtedy postavené. Stačí osloviť inú firmu, aby jeho byt dostavala.
Výber stavebnej firmy
Pri kúpe bytu v novostavbe je dôležité si preveriť, či je stavebná firma seriózna. Vhodné je zistiť si preferencie u známych, prípadne sa informovať, čo už firma postavila, ako má pripravené financovanie a zabezpečenie, ale aj ako sa má platiť. Jednorazová platba vopred môže byť podozrivá.
Dôležité je zaujímať sa, ako je zabezpečené, že stavba sa aj dokončí. Napríklad, či je stavebná firma poistená a prípadne, či za ňu prevzala banka záruku. Dobrým riešením môže byť aj kúpiť byt, ktorý stavia priamo banka, prípadne kúpiť byt prostredníctvom hypotéky. Banka, ktorá poskytuje hypotekárne úvery, si spravidla spoločnosť preverí.