Ceny starších bytov zvyšuje aj zatepľovanie a kvalitná údržba.
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Na Slovensku je stále veľký dopyt po bytoch. Pre vysoké ceny novostavieb idú na odbyt staršie byty, a preto aj ich ceny stúpajú.
Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ľubomír Kardoš si myslí, že túto anomáliu spôsobil zvýšený dopyt najmä v Bratislavskom kraji. V Bratislave sú ceny bytov aj o 25 percent vyššie ako inde.
Vysoký dopyt po bytoch podľa Kardoša súvisí s vyššími príjmami, najmä v Bratislavskom kraji, a s väčším výberom hypotekárnych úverov.
Ceny novostavieb sa za posledné obdobie nezmenili. V centre Bratislavy sa pohybujú okolo 100-tisíc a v širšom centre okolo 50-tisíc korún za štvorcový meter. V ostatných regiónoch okrem Nitry a Trnavy nie je dopyt taký veľký a štvorcový meter stojí okolo 35-tisíc korún.
Výber bytov na Slovensku je veľký. Od starších neupravovaných bytov mimo centra miest až po mezonetové byty v lukratívnych novostavbách.
„Výber bytu závisí najmä od solventnosti kupca,“ myslí si Kardoš. Staršie byty sú podľa neho stále o polovicu lacnejšie ako nové a sú hneď k dispozícii. Pri starom byte nepodstupuje klient ani také riziko ako pri novom. „Počas čakacej lehoty na novostavbu sa môže hocičo udiať,“ hovorí. Na druhej strane nové byty sú kvalitnejšie, väčšie a klient si ich môže prispôsobiť.
Pri kúpe bytu sa dá postupovať dvomi spôsobmi, a to buď využiť služby realitnej kancelárie, alebo inzerciu. Výhodou realitných kancelárií je právne poradenstvo a najmä príprava kúpnej zmluvy na byt. Na druhej strane, nie všetky realitky sú seriózne. Preto je lepšie si vybratú realitnú kanceláriu radšej preveriť. Asociácia realitných kancelárií tvrdí, že svojich členov školí a ručí za nich.
Výhodou priamej kúpy je, že klient nezaplatí províziu realitke, ale aj tu sa môže stretnúť s podvodníkmi. Vždy je dobré obrátiť sa na nezávislého právnika, či znalca a dať skontrolovať písomnosti i kupovaný majetok.
Ako kupovať starší byt
obhliadka bytu by mala byť za denného svetla,
pri bytoch na najvyššom poschodí si treba všimnúť najmä strop, či nie je zatečený,
presvedčiť sa, či nevlhnú steny, či nie sú čerstvo vymaľované rohy,
v starších bytoch sa presvedčiť, v akom stave je elektrina, vodovod a plyn. (pri 40- až 50-ročných bytoch sú siete už opotrebované)
je vhodné sa spýtať na susedov,
po rozhodnutí pre konkrétny byť si od majiteľa vypýtať: originálny list vlastníctva z katastra (v ňom stojí, či byt nie je zaťažený záložným právom, alebo či nakladanie s ním nie je inak obmedzené), snímku z katastrálnej mapy a správcovské zmluvy.