Komoditná burza v Chicagu.
FOTO – SITA/AP
Vysoké burzové ceny sa odrazia v zdražení základných potravín, ktoré postihne aj Slovensko. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec potvrdil, že cena pšenice oproti minulému roku vzrástla v priemere o 500 až 600 korún na tonu. V súčasnosti sa pohybuje medzi 4300 až 4500 korunami za tonu. „Musí sa to premietnuť aj do cien pekárenských výrobkov,“ povedal Oravec. Nižšia tohtoročná úroda je dôsledkom suchého počasia, dlhodobo nevyživovanej pôdy a zastaraných echnologických zariadení. Predseda komory upozornil aj na znižovanie osevných plôch. „Nedostatok je aj v okolitých krajinách, ale nemyslím si, že budeme závislí od dovozu,“ povedal Oravec.
Ukrajina zastavila export
Cena hlavného termínového kontraktu na pšenicu na chicagskej burze stúpla v utorok na desaťročné maximum 5,24 dolára za bušel (27,2 kilogramu) a za posledné dva dni sa zvýšila o viac ako 13 percent. Ak budú prekonané úrovne z roku 1996, potom by sa ceny dostali najvyššie za 30 rokov, teda od roku 1976, keď svet postihla vlna horúčav.
„Trh si konečne uvedomil, že dodávky budú veľmi napäté,“ povedal agentúre Reuters analytik Jerry Gidel z konzultačnej firmy North American Risk Management Services. Zber pšenice bol tento rok zasiahnutý suchom nielen v Európe, ale aj Severnej Amerike, Austrálii a Argentíne.
Ukrajinské polia napadla navyše kňažica obilná. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý ukrajinské úrady pozastavili od pondelka export obilia. Ukrajinský zväz producentov obilia, ktorý združuje viac ako 60 ukrajinských a medzinárodných spoločností, informoval, že dodávky uviazli v prístavoch a železničných vozňoch. Zväz už apeloval na ukrajinského premiéra a ministra pôdohospodárstva, aby vyriešili situáciu, ktorá vznikla v dôsledku zlyhania vydávania exportných licencií. Ukrajinský premiér Viktor Janukovič podpísal minulý týždeň vládne nariadenie, podľa ktorého export obilia bude spadať pod nový licenčný systém. Ukrajinské ministerstvo pôdohospodárstva navrhlo nové exportné kvóty v dôsledku výrazného zníženia prognóz úrody.
Trh ovplyvňujú aj špekulanti
Pre horúčavy a sucho bude tento rok svetová produkcia obilia o 1,6 percenta nižšia ako vlani, z toho zber pšenice klesne o 4,6 percenta. Oznámila to tento týždeň Organizácia Spojených národov na výživu a poľnohospodárstvo.
Tohtoročný zber obilnín klesne aj v Českej republike. Podľa posledného odhadu Českého štatistického úradu pre letné výkyvy počasia o 15,3 percenta na 6,476 milióna ton. Tohtoročný slabý zber sa odrazí v raste cien pečiva, ale i mäsa či vajec, predpokladajú zástupcovia poľnohospodárskych a potravinárskych výrobcov.
V Chicagu sa minulý mesiac ceny pšenice zvýšili o viac než tretinu, hlavne v reakcii na dramatické zhoršenie výhľadu zberu v Austrálii. Tá je hlavným vývozcom obila do Ázie. Na trh pšenice sa tak v posledných týždňoch vrhli investori špekulujúci o ďalšom raste cien a využívajúci hlavne nízke zásoby. Americké ministerstvo poľnohospodárstva zatiaľ odhaduje, že svetové zásoby pšenice vo výške 126 miliónov ton stačia na 57 dní spotreby, čo je najnižšie množstvo za viac než 20 rokov. Tento týždeň ministerstvo zverejní nové odhady zásob.
Autor: vf