one svojich vojakov.
Šeková diplomacia. Tak nazývajú analytici katarskú politiku. Prízemnejšie povedané dynastia al-Thání, ktorá Kataru vládne už dvesto rokov, sa nehanbí kúpiť si vplyv. Ropná monarchia si môže dovoliť posielať milióny dolárov Sudánu a na rozdiel od Saudskej Arábie či Egypta štedro dotuje aj palestínsky Hamas.
Výsledky diplomatických aktivít sú často sporné, či prakticky nulové. Katar v utorok priznal, že rokovania o zostavení palestínskej vlády národnej jednoty viaznu. Tradičné diplomatické kapacity Blízkeho východu - Saudská Arábia a Egypt – sú pobúrené. Vyhlasujú, že Katar podkopáva arabskú jednotu a slúži cudzím záujmom. Akým, presne nešpecifikovali.
Okrem šekov má emirát ešte jednu silnú zbraň. Panarabskú televíziu al-Džazíra. Založila ju katarská vládnuca dynastia. Al-Džazíra je rovnako nekompromisná k Američanom, ako k ultrakonzervatívnej vláde v Saudskej Arábii. Katar navyše nedávno oznámil, že založí celoarabský denník. Ten bude priamou konkurenciou saudskoarabského titulu al-Hayat.
Katar je asi najvýznamnejším sponzorom Hamasu a udržiava kontakty s vplyvným zahraničným vedením organizácie. Pred niekoľkými dňami katarský minister zahraničia Hamad al-Thání rokoval v Damasku s exilovým lídrom Hamasu Chalidom Mišáalom. Práve on rozhoduje o osude v Gaze uneseného izraelského vojaka Gilada Šalita. Ak by sa Kataru podarilo urobiť v tejto veci prienik, definitívne by z pozície vyjednávača s Hamasom odstavil Egypt.
Katar si však udržiava istú úroveň vzťahov aj s Izraelom. Ten má v Katare obchodné zastúpenie. Špekuluje sa, že Katar, ktorý „hostí“ americkú základňu, spolupracuje so židovským štátom aj pri výmene spravodajských informácií. „Katar dlho čakal na úlohu vyjednávača. Roky si budoval vzťahy na obe strany. Chcel zohrávať významnejšiu rolu,“ vysvetlil denníku New York Times Mchaimar Abúsada z univerzity Al Azhar v Gaza City.
Katarskú snahu o vlastný štýl spájajú analytici s jeho obavami zo Saudskej Arábie. „Katar žije v strachu, že Saudská Arábia ho raz zhltne,“ povedal AP egyptský analytik Muhammad Saudis. Saudská Arábia je jediným susedom Kataru a obe krajiny roky riešili územné spory. Ich vzťahy sú rezervované.
Katar je na nože aj s ostatnými „umiernenými“ moslimskými krajinami. Nepodporil napríklad kandidatúru jordánskeho princa Zaida Husajna na šéfa OSN a neodsúdil Hizballáh za rozpútanie vojny s Izraelom. Komplikované vzťahy má aj s iránskym režimom, ktorému sa nepozdávajú kontakty s Izraelom.
Autor: Tel Aviv