Možno si ešte spomeniete na film Neila Jordana Hra na plač z roku 1992 s Forestom Whitakerom, Mirandou Richardsonovou, Stephenom Reom a Jaye Davidsonom v hlavných úlohách. Na film ovenčený Oscarom za scenár, ktorý preslávila i titulná pieseň The Crying Game v podaní Boy Georgea, režisér po štrnástich rokoch (a filmoch ako Interview s upírom, Michael Collins, Prízraky zo snov či Hranica lásky) nadviazal tematicky príbuzným príbehom. Írsky transvestita sa v ňom vydá do Londýna hľadať svoju matku. Počas cesty na neho čaká mnoho veselých i dramatických stretnutí. A podobne ako v Hre na plač i tentoraz sa na scéne objavia zabijaci z IRA.
Jordan mal pri obsadzovaní šťastnú ruku. Patricka Mačiatko Bradena, ktorý si už ako dieťa bol vedomý toho, že je iný ako ostatní chlapci, obdivuhodne stvárnil tridsaťročný rodák z írskeho Corku Cillian Murphy. Murphyho sme nedávno videli ako doktora Jonathana Cranea vo filme Batman začína. Za svoj výkon v Raňajkách na Plute zaslúžene získal nomináciu na Zlatý glóbus pre najlepšieho herca v muzikáli alebo v komédii. Okrem neho sa vo filme objavia Liam Neeson, Stephen Rea a ďalší obľúbení Jordanovi herci.
Predlohou k filmu bol román Pata McCaba, s ktorým Jordan spolupracoval už na filme Malý mäsiar a ktorý si v Raňajkách na Plute zahral riaditeľa školy. I keď podľa názvu by si návštevníci kín mohli myslieť, že ide o sci-fi, v skutočnosti je film trpkou retro-komédiou odohrávajúcou sa na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia.
„Pri písaní scenára som stále myslel na Voltairovho Candidea," spomína režisér. „Udalosti vo filme sú tragické, ale hlavná postava ich zmení na komické. Je to írska tradícia rozprávania. Stačí si spomenúť na hry Seana O'Caseyho, ktoré sú zmesou komédie a tragédie. Vo filme sa nevyhýbame reáliám, je to však predovšetkým príbeh o ľudskej duši a nie o politike a násilí."
Názov filmu je z piesne Breakfast on Pluto od Dona Patridgea a vo filme sa objavia v epizódnych úlohách i slávni speváci Gavin Friday a Bryan Ferry. Friday dokonca i spieva tri piesne na soundtracku. ten je vlastne jednou z ďalších hlavných postáv vo filme a pomáha dotvárať dobovú atmosféru hitmi, ako boli Wig Wam Bam od dvojice Chinn-Chapman, Children Of The Revolution (T. Rex), Sugar Baby Love (The Rubetts), Everyday (Slade) či Chirpy Chirpy Cheep Cheep z repertoáru Middle of the Road.