Koalícia sa najnovšie sporí o budúce obsadenie postu riaditeľa štátneho podniku Lesy SR. Na snímke vľavo je súčasný riaditeľ Igor Olajec, ktorého vymenoval exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (vpravo) len vo februári tohto roku. ARCHÍVNE FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Vládne strany chcú obsadzovať vyše 260 postov v štátnych firmách a centrálnych úradoch politicky, nie prostredníctvom konkurzov. Dohoda sa však rodí pomerne ťažko. Mnohé firmy stále vedú ľudia dosadení za Dzurindovej vlády, hoci nová vláda avizovala ich výmenu. Najnovší problém vo vládnej koalícii sú Lesy SR, na ktoré si robí nárok HZDS aj Smer.
Odborníci?
Premiér Robert Fico v minulosti niekoľkokrát hovoril, že štátne firmy musia riadiť odborníci bez straníckeho zázemia. V súčasnosti na koaličných radách s partnermi z vlády dohaduje, ktorá strana bude do ktorého podniku alebo úradu nominovať ľudí.
Pri rozdeľovaní postov sa Smer snaží používať kľúč "najsilnejší Smer, potom SNS, nakoniec HZDS".
Politikom HZDS sa však tento kľúč nepáči, keďže už vo vláde majú o jeden post menej, ako by im podľa výsledku volieb patril.
Dopravu si podelili
Ministri nemôžu sami rozhodnúť o dosadení ľudí na posty riaditeľov firiem, musia čakať na koaličné dohody. Jedna z posledných dohôd je o riaditeľovi Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorá prevádzkuje osobnú dopravu. Obsadil ju nominant SNS Milan Chúpek.
Je to muž, ktorý bol za Mečiarovej vlády niekoľko mesiacov riaditeľom Železníc SR. Je spájaný s kauzou integrovanej komunikačnej siete, ktorú si železnice objednali od firmy Noram, ale neskôr si ju vybudovať nenechali. Podľa Hospodárskych novín je zatiaľ posledným rozhodnutím v spore železníc s Noramom rozhodnutie súdu, že železnice majú zaplatiť firme 22 miliónov dolárov.
Minister dopravy Ľubomír Vážny vymenil nedávno aj vedenie Železničnej spoločnosti Cargo. Táto firma patrí podľa koaličnej dohody Smeru. Ministerstvo dopravy vymenilo aj riaditeľa Slovenskej pošty. Politicky rozdelené je vedenie Fondu národného majetku, kde strany nominovali ľudí presne podľa volebného výsledku. Šéfka dozornej rady fondu je však z SDKÚ.
Niekde dohoda chýba
Vládne strany sa zatiaľ nedohodli na ďalších postoch, hoci vládnu štvrtý mesiac. Vláda plánuje vymeniť ľudí napríklad v Tipose, teplárňach a v niekoľkých firmách, kde má štát podiel. Žiadna vláda doteraz nečakala na výmeny tak dlho.
Bývalý minister výstavby László Gyurovszky z SMK hovorí, že vládne strany asi nedokážu dosiahnuť dohodu. Za prvej Dzurindovej vlády mala koalícia presný kľúč nominovania do funkcií, ktorý bol prílohou koaličnej dohody.
Niektoré posty podľa Gyurovszkého obsadzovali dlhšie, ale väčšinu ľudí menili hneď, keďže to bolo v kompetencii jednotlivých strán. "Kým v prvej Dzurindovej vláde sa všetko rozdeľovalo politicky, v druhej boli nominácie do firiem a úradov v každom rezorte na deväťdesiat percent záležitosťou ministra," tvrdí.
Gyurovszkého bývalý vládny kolega Pavol Minárik z KDH pripomína, že aj v druhej Dzurindovej vláde boli spory, napríklad s obsadením postov v Slovenských elektrárňach. "Nakoniec sme sa dohodli na nominácii jedného človeka, ktorý prežil aj privatizáciu, takže to bol odborník," dodal.
Doteraz známe rozdelenie firiem a úradov
Železničná spoločnosť Slovensko (osobná doprava) - SNS Železničná spoločnosť Cargo (nákladná doprava) - Smer Slovenská informačná služba - Smer Národný bezpečnostný úrad - HZDS Ústav pamäti národa - nárok naň si robí SNS, ostatní koaliční partneri sú zdržanliví Národná diaľničná spoločnosť - Smer Slovenský pozemkový fond - HZDS Slovenská pošta - kompromis medzi SNS a Smerom