Premiér Robert Fico si včera vo Visegráde s premiérom Ferencom Gyurcsányom nerozumel.
FOTO PRE SME - TIBOR SOMOGYI
Podľa Gyurcsánya vrhajú na vzťahy Maďarska a Slovenska tiene útoky proti Maďarom na Slovensku. Názory oboch strán na pozadie a korene týchto incidentov sa podľa neho zásadne líšia.
Fico: "Prvý raz to počujem"
"Každý to vidíme z inej strany. Bilaterálne stretnutie má zmysel, keď vieme, že sa môže skončiť úspešne. Pohádať sa je veľmi ľahké," povedal na tlačovke novinárom Ferenc Gyurcsány o tom, prečo s Robertom Ficom nerokovali vo dvojici. V súčasnosti sú podľa Gyurcsánya on i Fico v situácii, v ktorej by mohli obaja len zopakovať svoje skoršie vyjadrenia. A tie by musel ten druhý odmietnuť. "Práve teraz prvý raz počujem dôvody, prečo nebude bilaterálne stretnutie," odpovedal vzapätí Fico.
"Nemáme spor iba pre jednu udalosť," reagoval neskôr Gyurcsány na otázku, aké protimaďarské incidenty na Slovensku mal na mysli, keď sa útok proti maďarskej študentke Hedvige Malinovej v Nitre podľa slovenskej polície nestal. "Ak niekto pustí do blízkosti svojej vlády nacionalizmus, legitimizuje tým nacionalistické sily, ktoré sú inak prítomné v každej spoločnosti," tvrdil.
Podľa Fica hovoril Gyurcsány pravdepodobne o nejakej inej krajine, nie o Slovensku. To podľa neho dokáže ako jediná krajina v tejto skupine, teda vo V 4, zabezpečiť politickú stabilitu, fungovanie demokratických inštitúcií. "Ak sa vláda jasne prihlásila k boju proti extrémizmu a nacionalizmu a ak boli všetky prípady jasne vyšetrené, čo sa stalo alebo nestalo, a nestalo sa, tak nevidím dôvod, prečo by to mala byť prekážka v bilaterálnych vzťahoch," povedal Fico. Nechápe vraj, o čom Gyurcsány hovorí.
Už zajtra môžu Smer vylúčiť eurosocialisti
V pozadí sporu môže byť aj komplikovaná situácia oboch premiérov. Fico čelí kritike európskych socialistov, ktorí by už zajtra mohli rozhodovať o vylúčení Smeru. Gyurcsány je zasa pod obrovským tlakom pravicovej opozície, ktorá požaduje jeho odstúpenie.
Spor slovenského a maďarského premiéra, rovnako ako vnútropolitická situácia v oboch krajinách poznamenali celý summit, ktorý bol nezvyčajne krátky. Obed plánovaný asi na hodinu a pol trval iba hodinu, premiéri po ňom okamžite odcestovali.
Odpadli všetky plánované bilaterálne rokovania, nielen slovensko-maďarské. Do poslednej chvíle sa tvrdilo, že dôjde aspoň na rokovania českého premiéra Mirka Topolánka s Robertom Ficom a s poľským premiérom Jaroslawom Kaczyńským.
Aby zmiatli prípadných protigyurcsányovských demonštrantov (dva tucty z nich sa zišli aj vo Visegráde) vraj hostitelia zahraničné delegácie požiadali, aby do Visegrádu cestovali bez národných vlajočiek na autách. Vlajočky umiestnili až krátko pred cieľom.
Autor: Visegrád