uje firma vybraná Európskou komisiou. „Audítorská firma upozorní ministerstvo na chyby, a kým sa odstránia, môže to oddialiť schválenie novej riadiacej jednotky o ďalších 7 mesiacov,“ povedal Csáky. Až potom sa môžu posudzovať jednotlivé projekty.
Jednotlivé ministerstvá menia už dobre fungujúcu štruktúru a noví ľudia sú neskúsení, myslí si Csáky. Upozornil, že jeden „neseriózny projekt“ môže spôsobiť zastavenie čerpania peňazí, ako to bolo v roku 2001. Jestvujúcu štruktúru však vytvárajú ľudia vybratí za bývalej vlády.
K personálnym výmenám na ministerstvách došlo pre zlyhanie ľudského faktora najmä na tých pozíciách, ktoré boli kritizované Európskou komisiou, povedal podpredseda vlády Dušan Čaplovič. Ide napríklad o Európsky sociálny fond, regionálny fond najmä v cezhraničnej spolupráci Intereg III. „Väčšina kvalitných odborníkov zostala na svojich miestach a plní si zodpovedne svoje úlohy,“ povedal.
Na ministerstve pôdohospodárstva sa zmenili sekční riaditelia. „Zmeny sa robia. Je prirodzené, že minister chce mať okolo seba kvalifikovaných ľudí, ktorí problematike rozumejú,“ povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magdaléna Fajtová.
Aj Miroslav Bátovský, hovorca ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, potvrdil personálne zmeny. „Minister má právo sa obklopovať ľuďmi, ktorým dôveruje a verí ich schopnostiam. Niektorí generálni riaditelia odišli na svoju vlastnú žiadosť, s čím nerátal ani minister,“ povedal Bátovský.
Nemyslí si, že pre medzinárodný audit, ktorým musia prejsť nové riadiace tímy, nebudú dodržané termíny. Využitie eurofondov bude skôr limitované termínmi na vypracovanie samotných operačných programov. „K nim môže mať Európska komisia pripomienky, a tak sa oddiali ich schválenie,“ povedal Bátovský.
Nový návrh Národného referenčného rámca, ktorý schválila v nedeľu vláda, musí byť ešte prerokovaný Európskou komisiou. Až potom bude podpísaná dohoda. Schvaľovanie môže trvať až do marca 2007.
Bývalý minister výstavby László Gyurovszky si myslí, že vláda mohla dokumenty schváliť už koncom augusta a v súčasnosti má dvojmesačné meškanie. „To sa nedá dohnať, lebo o všetkom treba ešte rokovať s Bruselom,“ povedal bývalý minister Gyurovszsky.
„Boli prijaté všetky opatrenia, aby naše povinnosti voči komisii boli realizované,“ oponuje Čaplovič. Európska komisia podľa neho chápe skutočnosť, že na Slovensku je nová vláda, ktorá má právo zadefinovať svoje priority.
Autor: vf