Rozvoj tretej gramotnosti a komplexné zážitkovo-vzdelávacie projekty

"Ak chcete vidieť, naučte sa konať!"

"Ak chcete ostať sami sebou, meňte sa!"

"Vždy konajte tak, aby sa zvýšil počet možností!"

Tri slávne von Foersterove imperatívy sú vám možno povedomé a popisujú našu spoločnú životnú skúsenosť. Podobne, aj koncept tretej gramotnosti popisuje kľúčové princípy celoživotného rozvoja človeka.

Poznáte však cielený dlhodobý rozvojový program, ktorý by pripravoval ľudí práve na pochopenie vlastnej životnej profilácie?

V súčasnosti sú odpoveďou komplexné zážitkovo-vzdelávacie projekty, založené na koncepte tretej gramotnosti. Rozvoj tretej gramotnosti je komplexný prístup k uvažovaniu o človeku a jeho rozvoji v pracovnom i osobnom živote a zároveň súbor nástrojov na sebapoznanie jednotlivca a skupiny. Poukazuje na to, že okrem zvládnutia prvkov prvej gramotnosti (vedieť čítať, písať, počítať) je nevyhnutné zvládnuť aj prvky druhej gramotnosti (znalosť cudzích jazykov, práca s technológiami - PC, internet, mobilná komunikácia), pričom tempo a konkurenčné nároky stále rastú. V praxi sa dokazuje, že úspešný jednotlivec musí kvalitne ovládať prvky tretej gramotnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ide o:

rozvoj životného štýlu, integritu osobnosti, silnú emočnú inteligenciu, odolnosť voči stresu, sebamotiváciu a motiváciu, líderstvo, schopnosť tímovej spolupráce a medziľudskej komunikácie, aktívnu inováciu a tvorivosť, zvládanie procesov zmeny, dostatočnú flexibilitu a adjustáciu na nové skutočnosti.

V konečnom súčte sa snažíme o zdravie, spokojnosť a kvalitný osobný aj profesionálny život.

"Ak chcete vidieť, naučte

sa konať!"

Nám hovorí o potrebe aktívneho prežívania - to, čo raz urobím, zažijem, uchopím, mám uložené v sebe ako zhmotnenú skúsenosť. Silnú osobnosť možno vybudovať práve jej vystavovaním silným situáciám, skúsenostiam a súčasne ju naučiť vyrovnať sa s takouto situáciou v budúcnosti.

Ako tieto skúsenosti vedieť efektívne vyvolať a môcť ich nasmerovať v prospech vlastnej profesijnej a životnej profilácie? Ako účinne získavať nové skúsenosti a korigovať tie staršie?

SkryťVypnúť reklamu

Stále častejšie sa osvedčujú metódy zmeny, ktoré vedú k vystupňovaniu zážitkov, emócií či postojov v reálnom prostredí.

Či už ide o prostredie pracovné, alebo prostredie prípadových štúdií, tieto prostriedky podnecujú rastový domino efekt a ujasňujú smer ďalšieho rozvoja človeka. Dotýkajú sa všetkých oblastí zvládania reality človeka a nárokov, ktoré sú naňho kladené.

"Ak chcete ostať sami sebou,

meňte sa!"

Na výkon a úspech orientovaná spoločnosť podporuje krátkodobé tréningy, smeru-júce k rozvíjaniu konkrétnych zručností, ktoré sú žiadané priamo na pracovisku. Táto skutočnosť kladie stále väčšiu zodpovednosť na vzdelávajúceho sa človeka, za výsledky a kontrolu svojho rozvoja.

V úspešnom pracovnom aj súkromnom živote je však dôležité, ako dokáže človek reálne odhadnúť svoje sily a schopnosti, do akej miery je schopný spoznať a naplniť svoju životnú profiláciu.

SkryťVypnúť reklamu

Každý človek si zároveň nesie v hlave subjektívny záznam zážitkov a skúseností - akúsi čiernu skrinku. V nej sú uložené spomienky z našej životnej cesty. Až táto životná skúsenosť človeka učí pružne reagovať na vzniknuté zmeny, komunikačne zvládnuť komplikované a krízové situácie alebo prichádzať s novými a netradičnými riešeniami.

Aj životné príbehy hviezd spomedzi lídrov v manažmente dokladajú, že spomenuté prvky tretej gramotnosti sú v každom človeku prítomné v rozličnej podobe a rozsahu. To, čo má niekto v sebe prirodzene zakódované, iný musí získavať tréningom, tvrdou prácou na sebarozvoji.

Vedomie vlastnej životnej cesty však stimuluje motiváciu k sebarozvoju ako rozhodujúcu silu v smerovaní človeka.

"Vždy konajte tak, aby sa zvýšil počet možností!"

SkryťVypnúť reklamu

Je nielen etický princíp konania vo vzťahoch s ľuďmi, ale aj podstata tvorivosti a inovatívnosti. Ak chceme dobre využívať vlastné schopnosti v rýchlo sa meniacich podmienkach, musíme pracovať tvorivo. Prísť s novým nápadom si vyžaduje určitú odvahu prekročiť rámec zabehaných, známych vecí a to znamená vstúpiť do boja so zvyklosťami a pohodlím. Túto odvahu treba posilňovať. Tvorivosť v práci znamená ochotu zamestnancov premýšľať nad vlastnou prácou a schopnosť vysvetliť svoje nápady

a realizovať ich v praxi. Dosiahnutie čo najvyššej osobnej kvality zamestnanca je priamym prostriedkom dosiahnutia kľúčových cieľov podniku.

Dnes, v súvislosti s možnosťami financovania komplexných projektov vzdelávania zamestnancov aj prostredníctvom fondov ESF, možno vytvoriť na mieru upravené moduly rozvojového projektu, podľa po-trieb zamestnanca ako individuality a zároveň ich zapracovať do systému vzdelávania vo firme. Spájame tak výhodu krátkodobých tréningov, smerujúcich k rozvoju konkrétnych zručností v súlade s cieľmi firmy, s individuálnym sebarozvojom človeka. Ak si toto uvedomíme, nemôžeme ďalej považovať financie investované do vzdelávania za náklad, ale za investíciu, smerujúcu do rozhodujúcich oblastí konkurenčného úspechu firmy. Aj o takomto ponímaní hovoríme, keď hovoríme o rozvoji Tretej gramotnosti.

SkryťVypnúť reklamu

MARTINA VENDLEKOVÁ,

Project Outdoor Slovakia, s. r. o.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu