rozvoja," tvrdí odborníčka na enneagram
Eva Velechovská.
Sme akí sme, ale niekedy nám to nemusí vyhovovať. Naopak, môžeme si uvedomovať, že sa potrebujeme zmeniť, aby sme lepšie dokázali spolupracovať s kolegami, posunúť sa profesionálne ďalej, riešiť rodinné problémy. Najprv si však musíme uvedomiť, "kde je pes zakopaný" - to znamená, ktoré z tých vzorcov nám bránia prijať nové veci, inak vidieť situácie okolo seba, posu-núť sa ďalej.
Štúdium enneagramu, tvrdia odborníci, odhaľuje osobnosť človeka v niekoľkých rovinách, ponúka mu možnosť pochopiť seba, druhých, ale najmä možnosť zmeniť nežiadúce návyky. Hlavná myšlienka enneagramu vychádza z toho, že každý človek má nejaký ústredný rys správania, okolo ktorého sa sústreďuje celý jeho život. Vnútorne sa upierame k niečomu, čo má pôvod možmo ešte detstve a táto fixácia modeluje naš zvyky a obmedzuje náš pohľad na svet.
Enneagram je syntézou západnej psychológie a východnej filozofie. Je to psychologicko-spirituálny systém osobnosti, niečo ako mapa, na ktorej je zaznamenaná vnútorná štruktúra našej osobnosti - silné i slabé stránky, citlivé miesta. Túto štruktúru sme si vytvorili ako malé deti, aby sme sa chránili vo svete, v ktorom neboli naše potreby napĺňané presne tak, ako sme potrebovali. Tuto ochranu sme si však ponechali, a teraz má zásadný vplyv aj na našu "dospelú" osobnosť.
Dnes sa vyučuje na niekoľkých univerzitách vo svete ako samostatný psychologický odbor a je oceňovaný aj ako vynikajúci nástroj pre personálnu prácu a zostavovanie tímov.
Moderné dejiny enneagramu (podľa niektorých zdrojov viac než 2000 rokov starého typologického systému) sa začali písať v 60. rokoch. Prvá publikácia Patricka O'Learyho, Márie Beesingovej a Roberta Nogoseka vyšla v USA začiatkom 80. rokov a až v roku 1987 vyšla kniha "The Enneagram" od Helen Palmerovej. Odvtedy sa enneagramom nezávisle od seba zaoberali mnohí autori, ktorí mali na pôvodný materiál rôzne (a niekedy veľmi odlišné) názory. Preto bola po prvej konferencii enneagramu na Stanfordskej univerzite v Kalifornii v roku 1994 založená Medzinárodná asociácia enneagramu (IEA).
Grécke slovo "ennea" znamená deväť, "grammos" - schému alebo tvar. Moderný enneagram predstavujúci typy osobností je syntézou mnohých spirituálnych tradícií so západnou psychológiou. Na českej akademickej pôde (na Univerzite Karlovej v Prahe) predstavil tento odbor v roku 2001 profesor Stanfordskej univerzity David Daniels. V Čechách sa rozvojom a šírením tejto teórie zaoberá agentúra nezávislých poradcov VEVA a nezisková organizácia Ennea ČR.