Zvýšenie kvality anglického jazyka na pracovisku

Čoraz viac podnikov a štátnych inštitúcií má záujem, aby ich zamestnanci ovládali anglický jazyk na slušnej úrovni. Tieto požiadavky na nich kladie

medzinárodné prostredie.

Mnohí manažéri, predajcovia i pracovníci spoločností potrebujú angličtinu na prácu na nových trhoch, ale aj pri komunikácii s medzinárodnými dodávateľmi a školiteľmi. V organizáciách, ktoré pôsobia alebo plánujú pôsobiť v medzinárodnom meradle, je čoraz bežnejšie písanie e-mailov a správ, telefonovanie či vedenie stretnutí a školení v angličtine. Čo môže organizácia na Slovensku robiť na zlepšenie znalostí anglického jazyka svojich zamestnancov?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Buďte opatrní pri aplikovaní

SkryťVypnúť reklamu

vlastných jazykových testov

Keďže čoraz viac absolventov stredných a vysokých škôl ovláda angličtinu celkom dobre, pri niektorých povolaniach je rozumné stanoviť minimálne požiadavky na znalosť anglického jazyka. K dispozícii je celá škála medzinárodne štandardizovaných testov kvalifikovanosti v anglickom jazyku, ktoré sú zárukou istej úrovne znalosti angličtiny (napríklad cambridgeský First Certificate in English, Business English Certificate, či IELTS).

Pri prijímaní nových zamestnancov môžete viesť pohovory v angličtine, môžu však využiť aj služby jazykových poradcov. Buďte opatrní pri aplikovaní vlastných testov, lebo testovanie skutočných jazykových schopností kandidátov neznamená iba jednoducho zodpovedať zopár otázok, zameraných na gramatiku a slovnú zásobu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj pri učení si treba stanoviť jasný

a reálny cieľ

Učenie cudzieho jazyka nie je jednoduché, tak ako všetko ostatné, vyžaduje si čas a úsilie. Skratky naozaj neexistujú. Na základe našich skúseností zo spolupráce s organizáciami na celom svete je dobré, keď ľudia majú pri učení stanovený jasný, relevantný a realistický cieľ. Často sa stáva, že zamestnanci sa chcú naučiť po anglicky. Nevedia však, kde začať, prípadne už navštevovali kurz angličtiny, a naučili sa iba množstvo nudných gramatických poučiek, ktoré im prakticky nepomohli pri písaní správ, e-mailov, ani pri konverzácii so zákazníkmi.

Existuje viac spôsobov, ako sa učiť

Jedným z riešení je prihlásiť sa na kurz a učiť sa pod vedením skúseného lektora. Na Slovensku dnes kurzy ponúka viac organizácií.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším spôsobom, ako si možno zlepšiť angličtinu, je samoštúdium. Na trhu je k dispozícii množstvo študijných materiálov a učebníc anglického jazyka. A keď chcete v učení skutočne rýchlo napredovať, máte samozrejme možnosť odísť do prostredia hovoriaceho po anglicky.

Dôležitá je motivácia

Kľúčom k úspechu pri učení je motivácia. Keďže zamestnanci sú väčšinou zaneprázdnení, aj u tých s najlepšími úmyslami sa hodiny angličtiny často dostanú až na samotný koniec zoznamu priorít. Niektoré firmy preto ponúkajú svojim zamestnancom programy zamerané na vyučovanie angličtiny priamo v sídle firmy a kurzy prebiehajú často aj v pracovnom čase. Za výučbu pritom platí firma.

Takáto ponuka je pre zamestnancov jasnou a konkrétnou príležitosťou a zároveň aj výzvou - tí majú možnosť chopiť sa iniciatívy a prihlásiť sa na kurz. Alternatívou je prístup, keď si firma stanoví jasný cieľ (napríklad získanie niektorého certifikátu), takže zamestnanci si môžu voľne vybrať a zapísať sa do externého kurzu, prípadne sa na príslušnú skúšku pripraviť sami. V týchto prípadoch firmy často motivujú svojich zamestnancov tým, že im po úspešnom absolvovaní kurzu alebo certifikátu vynaložené náklady prefinancujú.

SkryťVypnúť reklamu

Zvážte zavedenie jednoduchej

komunikačnej politiky na pracovisku

V mnohých organizáciách, predovšetkým v prípade zahraničných manažérov, je užitočné zaviesť jasné pravidlá, ktoré sa týkajú písania interných e-mailov a správ, ako aj používania anglického jazyka počas stretnutí.

Ak sa dohodne, že všetci budú písať stručné e-maily a používať len zopár šablón na písanie správ, vnesie to do organizácie zásadnú zmenu. Často je nevyhnutné, aby sa zmenili práve zahraniční manažéri, zjednodušili svoj jazyk a o svojich očakávaniach sa vyjadrovali jasnejšie.

TIM CONWAY,

zástupca riaditeľa British Council

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu