Koncom septembra sa uskutočnilo súčasne vyše 450 akcií v takmer 300 európskych mestách - symbolicky sa otvoril prvý celoeurópsky veľtrh práce.
T áto akcia je organizovaná v rámci Európskeho roka mobility pracovníkov v Európskej únii a jej cieľom je zdôrazniť nové príležitosti pre občanov. Európa chce takto podporiť ich snahu žiť a pracovať v iných európskych mestách a v rôznych profesiách.
Vo všetkých 25 krajinách EÚ, aj v Rumunsku, Bulharsku, na Islande a v Nórsku sa uskutočnia veľtrhy práce. Ich súčasťou budú nielen stretnutia so zamestnávateľmi a náborovými pracovníkmi, ale aj workshopy o problémoch súvisiacich so sťahovaním do zahraničia, informačné strediská týkajúce sa mobility a prístupu k EURES - Európskemu portálu pre pracovnú mobilitu - a k jeho poradcom.
"Pracovná mobilita je predovšetkým rozhodnutím jednotlivcov. Ale je tiež potrebné, aby verejné orgány, podniky, odbory a univerzity vzájomne spolupracovali, ak sa má mobilita stať v rámci Európy skutočnosťou," povedal Vladimír Špidla, európsky komisár pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovnosť príležitosti. "Európsky veľtrh práce je vynikajúcim príkladom rozdielnych politických, sociálnych a hospodárskych faktorov, ktoré spájajú sily s cieľom informovať pracovníkov o výhodách voľného trhu práce."
Európsky veľtrh práce je jedným z ústredných prvkov Európskeho roka mobility pracovníkov 2006. S cieľom pomôcť Európanom dozvedieť sa viac o práci v zahraničí a možnostiach zmeny kariéry budú aktivity veľtrhu vo veľkom meradle zahŕňať veľtrhy práce vo veľkomestách ako Lipsko, Helsinki, Štokholm, Kodaň, Brusel, Poznaň, Marseille, rozsiahle mobilné informačné akcie týkajúce sa zamestnania (Job Tours) v Spojenom kráľovstve a sériu
informačných dní o pracov-
ných príležitostiach (Job Days) v Českej republike, Taliansku
a Holandsku.
Okrem pracovných príležitostí v rámci Európy budú môcť návštevníci získať praktické informácie o tom, ako sa presťahovať do inej krajiny alebo re-giónu.
Na stretnutiach sa zúčastnia aj ľudia, ktorí už zmenili kariéru a pracovali v inej krajine - ich úlohou bude podporiť váhajúcich a poskytnúť rady tým ľuďom, ktorí sa na takýto krok chystajú. Informačný autobus pre európsku mobilitu (European Mobility Bus Roadshow), ktorý vyrazil z Paríža na turné 22. septembra, poskytol 29. septembra v Helsinkách návštevníkom možnosť pozrieť si pracovné príležitosti prostredníctvom internetového portálu EURES. Ďalšie zastávky mal v Rige, Varšave a v Prahe. Nasledujú zastávky v maďarskom Pécsi (12. október), v Miláne (16. október) a Bruseli
pred budovou Berlaymont (19.
október).
Cieľom Európskeho roka mobility pracovníkov je podporiť väčšiu mobilitu pracovníkov - aj smerom k novým zručnostiam a povolaniam, ale aj k tomu, aby skúsili žiť a pracovať v zahraničí. V inej európskej krajine ako vo vlastnej krajine pôvodu žijú v súčasnosti iba dve percentá Európanov a táto situácia sa za posledných 30 rokov výrazne nezmenila. Stálosť (alebo konzervatívnosť) je jednoducho "európskou vlastnosťou - priemerná dĺžka pôsobenia na jednom pracovnom mieste v Európskej únii je 10,6 roku, zatiaľ čo v Spojených štátoch amerických je to 6,7 roku.
Viac informácií o veľtrhoch práce
možno nájsť na internetovej stránke
EYWM:
http://europa.eu.int/workersmobility2006
(r)