Legislatívne je takáto motivácia posilnená zákonom č. 503/2001 o podpore regionálneho rozvoja v znení zákona č. 351/2004, ktorý ustanovuje, že hlavnú úlohu pri strategickom plánovaní podpory regionálneho rozvoja zohrávajú orgány štátnej správy, obcí a samosprávnych krajov. Ich činnosť koordinuje Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR a prostredníctvom nich napĺňa hlavné ciele podpory regionálneho rozvoja, ktorými sú: zabezpečiť vyvážený hospodársky a sociálny rozvoj Slovenskej republiky, zmierniť rozdiely v úrovni hospodárskeho a sociálneho rozvoja regiónov, brániť vzniku nových oblastí s nízkou ekonomickou výkonnosťou a dosahovať trvalo udržateľný hospodársky a sociálny rozvoj regiónov.
Strategické plánovanie na miestnej úrovni znamená systematický spôsob riadenia a uskutočňovania potrebných zmien. Tento proces vyžaduje reálne posúdenie východiskovej pozície lokality, ale najmä dohodu všetkých dôležitých miestnych aktérov verejného a súkromného sektora o smerovaní rozvoja. Pod pojmom "dôležití aktéri" sa rozumejú najmä osoby a subjekty disponujúce v danom území kompetenciami a prostriedkami na uskutočňovanie plánovaných aktivít.
Strategické plánovanie je tvorivý proces, pozostávajúci z analytickej, plánovacej, realizačnej a monitorovacej fázy. V procese strategického plánovania sa postupuje od celkového, relatívne zjednodušeného popisu skutočnosti cez výber podstatných problémov k návrhom čiastkových riešení, ktoré až vo svojom súčte vedú ku konečnému výsledku. Strategické plánovanie je zároveň zamerané najmä na stimuláciu vnútorných zdrojov. Dôvodom takejto orientácie je predovšetkým predpoklad, že rozvojové aktivity generované zvnútra a realizované s využitím vlastných zdrojov sú stabilné, dlhodobé a odolnejšie voči zmenám vonkajšieho prostredia.
Plánovanie miestneho rozvoja prebieha podľa osobitnej metodiky a vyžaduje odborníkov, ktorí sú schopní tento proces koordinovať. Na trhu operuje v oblasti miestneho a regionálneho rozvoja mnoho verejných aj súkromných inštitúcií s rôznou kvalitou, štruktúrou a dostupnosťou služieb.
Strategické plánovanie je spôsob aktívneho ovplyvňovania budúcnosti daného územia, ktorý pomôže zladiť predstavy rozhodujúcich aktérov rozvoja, umožní lepšie sa vyrovnať s prebiehajúcimi zmenami vonkajšieho prostredia, využiť komparatívne výhody a potlačiť existujúce nevýhody, s cieľom zvýšenia konkurenčného postavenia. Tento proces preto nemôže byť motivovaný iba vidinou získania dotácií. Keď nevieme, kam chceme ísť, nepomôže nám ani to, že si kúpime automapu.
Ing. arch. ERIKA HORANSKÁ,
AINova, Svätý Jur