poradenskej spoločnosti
Ernst & Young pod názvom
"Obchodný dopad predpisov Basel II" finančné inštitúcie po celom svete v podstate vítajú novú éru bankovníctva, ktorú nastoľujú predpisy
Basel II. Domnievajú sa, že tieto
opatrenia úplne zmenia konkurenčné prostredie v oblasti bankovníctva.
Výhodnejšie postavenie získajú
organizácie s lepším systémom
riadenia rizík na úkor tých, ktorým sa nepodarí zmeny dostatočne rýchlo implementovať.
Podľa výsledkov prieskumu uskutočneného medzi viac než 300 bankami dôjde k výraznej zmene procesov, systémov a spôsobu riadenia rizík, čo predstavuje novú éru a zmenu dynamiky globálneho trhu finančných služieb. "Predpisy Basel II sú vnímané ako niečo viac než len obyčajné regulačné požiadavky. Prieskum ukazuje, že vedúci predstavitelia bánk začínajú oceňovať dlhodobý dopad predpisov Basel II na svoju vlastnú organizáciu i na bankovníctvo ako také," komentuje Jan Fanta, partner spoločnosti Ernst & Young.
Bankovníctvo: nová éra
Viac než tri štvrtiny bánk, ktoré sa zúčastnili tohto prieskumu sa domnievajú, že tieto opatrenia úplne zmenia konkurenčné prostredie v oblasti bankovníctva. Výhodnejšie postavenie získajú organizácie s lepším systémom riadenia rizík. Až 85 percent respondentov sa domnieva, že stanovenie väčšiny cien sa bude riadiť ekonomickým kapitálom. Zároveň sa predpokladá väčšia špecializácia vzhľadom k širšiemu použitiu nástrojov na prenos rizík.
"Očakáva sa, že nové požiadavky na zverejnenie informácií týkajúcich sa rizík podľa pravidiel Basel II zmenia oceňovanie produktov a riadenie portfólia - väčší dôraz sa bude klásť na obchodovanie s úvermi a využitie derivátov. Značnú výhodu získajú väčšie a sofistikovanejšie banky, ktoré budú schopné využiť nové informácie týkajúce sa rizík. Budú tu víťazi, ale i porazení," vysvetľuje Patricia Jackson, partnerka spoločnosti Ernst & Young vo Veľkej Británii a bývalá členka Bazilejského výboru.
Väčšina respondentov sa domnieva, že riadenie rizík portfólia bude aktívnejšie, bude záležať na dostupnosti lepších a včasnejších informácii v oblasti rizík a bude sa riadiť požiadavkami na alokáciu kapitálu podľa nových pravidiel. "Ziskovosť niektorých bánk by sa mohla v porovnaní s inými bankami zlepšiť a zároveň by mohlo dôjsť k posilneniu trendu smerom ku konsolidácii v danom sektore," uviedla Patricia Jackson.
Zostáva množstvo úloh
Väčšina respondentov bohužiaľ spomenula aj problémy spojené s pilierom I, ktoré by v súčasnej dobe už mali byť viac-menej prekonané, pretože kľúčovým ohniskom záujmu by sa v roku 2006 mala stať implementácia ďalších dvoch pilierov. "Organizácie musia vyvinúť intenzívnu snahu v záujme začlenenia a správneho pochopenia nových úverových procesov. Výsledky prieskumu však naznačujú, že práca spojená s piliermi II a III zostáva pozadu," uviedol Chris Maher, predstaviteľ spoločnosti Ernst & Young v New Yorku.
Viac než polovica respondentov cíti, že obzvlášť najvyšší manažment a pracovníkov Front Office, je treba dobre oboznámiť s predpismi Basel II.
Situácia v strednej a východnej Európe
Spoločnosť Ernst & Young uskutočnila v minulom roku podobný prieskum so zameraním na strednú a východnú Európu. "Viac ako 60 percent bankárov v našom regióne neočakáva okamžitý prínos a väčšiu konkurencieschopnosť po implementácii bazilejských pravidiel. Napriek tomu sa 61 percent respondentov domnieva, že implementácia Basel II prinesie lokálnym bankám konkurenčnú výhodu v strednom až dlhodobom horizonte," uviedol Pavel Riegger, manažér spoločnosti Ernst & Young zodpovedný za poradenské služby v oblasti finančných rizík vrátane regulačných rizík pre región strednej Európy.
Zdroj: Ernst & Young