- podobné slová neraz počujú ženy, ktoré si po rodičovskej
dovolenke hľadajú pracovné miesto adekvátne ich vzdelaniu
a schopnostiam. Práve tieto individuálne skúsenosti matiek
s malými deťmi nás motivovali, v spolupráci s Materským centrom Bambino v Poprade a vzdelávacou spoločnosťou - IBEKO Prešov
k vypracovaniu projektu "Z materskej dovolenky do práce".
P rojekt má úroveň individuálnu a spoločenskú. Individuálnu úroveň predstavujú skupinové poradenské a počítačové kurzy pre mamy (dosiaľ ich bolo 17), individuálne kariérne poradenstvo, kiosky trhu práce a možnosti zapájať sa do aktivít oboch materských centier. Veľkou výhodou je bezplatná opatera dieťaťa počas využívania týchto služieb.
Chceli sme však zmapovať aj bariéry, ktoré sťažujú situáciu matkám na trhu práce a zamestnávateľom neumožňujú zavádzať prorodinnú kultúru vo svojich firmách. Hľadáme pozitívne príklady z praxe (bohužiaľ sú veľmi zriedkavé), ktoré hovoria o tom, že aj dnes je možné byť ústretový k svojim zamestnancom s rodičovskými povinnosťami.
Prečo považujú deti
za hendikep?
Návrat do práce po rokoch strávený doma s deťmi nie je vždy ľahký, o tom by dokázali naše absolventky rozprávať celé hodiny. Je takmer jedno, či ide o mamu vysokoškoláčku alebo mamu s učňovským vzdelaním. Takmer všetky majú rovnaké skúsenosti: deti vnímajú zamestnávatelia ako handikep.
Aj práca na materskej dovolenke je však riadna práca - zamestnanie, ale nie na osem, ale na dvadsaťštyri hodín. Otcovia už vedia čo táto práca znamená. Sú v nej všetky prvky riadenia malej firmy, od manažovania, marketingu, ekonomiky, administratívy, výrobu až po pomocné práce.
Začala som na sebe pracovať a získala som odvahu
Niekoľko rokov na rodičovskej dovolenke oslabí komunikačné zručnosti, poznačí získané vedomosti a nabúra sebadôveru. "Bola som doma päť rokov a kurz mi dodal guráž - uvedomila som si, že nemusím čakať, kým bude mať zamestnávateľ na mňa čas. Musím len aktívne hľadať. Mala som už totiž problémy aj za slobodna. Vtedy mi hovorili, že som mladá a určite budem mať onedlho deti a že nemám žiadnu prax, teraz mám zase malé deti, keď deti odrastú, budem zas pristará - tak kedy má byť žena zaujímavá pre zamestnávateľa," hovorí Sylvia Čajková. "Kurz mi dodal odvahu a začala som na sebe pracovať. Môjho terajšieho zamestnávateľa nezaujímalo, či mám deti - chcem ísť do práce, tak si to musím zariadiť."
Preto chceme, aby sa naše mamy zlepšili v komunikácii, naučili sa asertívne správať, lepšie sa prezentovať, aby si zvýšili sebavedomie. Učíme ich však aj to, ako správne napísať životopis, kontaktovať zamestnávateľov, pripraviť sa na výberové konanie a vysvetľujeme im veci z oblasti pracovného práva.
Chcem len slušný život
- prácu aj rodinu
Na ich podnet sme do projektu zaradili aj počítačové kurzy, začali sme realizovať stretnutia podpornej skupiny nezamestnaných mám, uvažujeme o priamom sprostredkovaní práce. Aj po skončení kurzov s nimi zostávame v kontakte, monitorujeme ich situáciu, reagujeme na ich podnety.
Každý poradenský kurz je iný - účastníčky sa líšia podľa stupňa vzdelania, veku, bydliska, počtu detí a času stráveného na materskej dovolenke, ale aj podľa pracovných skúseností. Mnohé však mali spoločné. Mladé mamičky si počas materskej dovolenky dopĺňajú vzdelanie a študujú jazyky. Vedia si vyhradiť čas len pre seba a rodina to akceptuje a väčšina z nich chce nastúpiť do práce nielen z ekonomických dôvodov - chcú sa v práci realizovať. "Po šiestich rokoch doma chcem už ísť pracovať, nielen variť a prať. Ale zas chcem mať aj dostatok času pre deti," hovorí Andrea Hanišová. "Chcem mať slušný život - prácu aj rodinu. Zosúladiť jedno s druhým. Dodalo mi odvahu, keď som na kurze zistila, že nie som sama v takejto situácii."
Nevyužité pružné formy práce
V úvode sme spomínali vnútorné bariéry, ktoré pomáhame mamám prekonávať. Ešte stále však pred nimi zostávajú bariéry, s ktorými sa samé popasujú len ťažko. Prístup zamestnávateľov k ženám starajúcim sa o dieťa, nedostatok možností, ktoré ponúkajú svojim zamestnancom pre zosúladenie ich pracovných a rodičovských povinností, nehovo-riac o rodových stereotypoch, ktoré sú na východe Slovenska ešte poriadne zakorenené.
Je len škoda, že zamestnávatelia podporili nové formy zamestnávania, ktoré teraz takmer neuplatňujú. Veď homework, teleworking, pružný pracovný čas, skrátený pracovný úväzok, sú možnosti zamestnávania ideálne pre matky s deťmi. V dnešnej dobe, keď sme obklopení elektronikou a informačno - komunikačnými technológiami, by nemal byť problém napríklad "zriadiť pracovisko" u mamičky doma. Pre zamestnávateľov ako sa zdá je hlavným problémom zadefinovať jasne úlohu, náplň, stanoviť termín a rozsah práce.
MARTINA
ADAMKOVIČOVÁ