Konečne sa prioritám priraďujú ciele a z nich vyplývajúce úlohy,
a nie opačne: úlohám priority.
Nástroje time managementu
Ak si chceme dôsledne zorganizovať čas, bez technických pomôcok sa isto nezaobídeme. Patria medzi ne :
- kalendár
- diár
- elektronický záznamník
- rôzne software
T o, že súčasnosť je rýchla, je stará známa vec. Taká stará, že už nad ňou nikto nenarieka - každý už vie, že sa to nezmení. Dnes už hýbu svetom skôr teórie, ako si s neustálymi zmenami a množstvom nových úloh poradiť. Jednou z nich je aj náuka o tom, ako si správne zorganizovať čas, čiže time management.
Rebrík opretý o nesprávnu stenu
Potreba organizovať svoj čas prichádza väčšinou vtedy, keď nám množstvo povinností a odlišných oblastí našich záujmov prerastie cez hlavu. Ako to spoznáme? Signalizujú nám to naše pocity. Možno sa aj vám niekedy stalo, že ste sa celý deň naháňali, nestihli ste si ani vypiť šálku kávy a večer ste si nevedeli spomenúť ani na jeden vyriešený problém, ktorý by sa vám zdal dôležitý. Ak máme takých dní viac, zmocňuje sa nás únava, smútok a pocit prázdnoty. Nie je to nijaká zákerná choroba, iba znamenie, že nejdeme správnym smerom. Skôr ako lekár nám pravdepodobne pomôže určenie priorít a dôsledná organizácia času.
Generačná sága
Teória time managementu, ktorá už nadobudla štatút vednej disciplíny, prešla od svojho vzniku významným vývojom. Menil sa pohľad na človeka, jeho činnosti i zameranie teórií. Súčasná psychológia zakotvila pri štvrtej generácii time managementu. V ktorej fáze organizácie času sa však nachádza každý z nás, to závisí od našich skúseností, vzdelania, praxe a, samozrejme, od charakteru našej osobnosti.
Prvá generácia priniesla zavedenie poriadku v úlohách a činnostiach. Výsledkom boli prehľady úloh a činností a ich prepojenia s osobami a zdrojmi, ktoré ich mali zabezpečovať. Vtedajšia teória riešila predovšetkým "čo
máme robiť". Druhá generácia priradila úlohy a činnosti k časovej postupnosti. Tak vznikol časový harmonogram, kalendár alebo diár s úlohami, to znamená "čo a kedy máme robiť". Tretia generácia riešila predovšetkým "ako dosiahnuť vytýčené ciele". Začína od cieľa a podľa neho definuje stratégiu a potom aj konkrétne úlohy v čase. Zaoberá sa určením a definíciou cieľa a stratégiou jeho dosiahnutia, to znamená ako, čo a kedy máme robiť. K definovaným cieľom a im zodpovedajúcim úlohám hľadáme priority.
Predstavte si, že do konca
života vám zostáva už len šesť mesiacov
Štvrtá generácia začína od sebapoznania človeka, od jeho individuálnych hodnôt s dôrazom na osobnosť človeka, na jeho dobrý pocit, vyrovnanosť, kondíciu, dobré vzťahy. Kľúčové je dosiahnutie dobrého pocitu pomocou pochopenia strategickej úlohy, poslania a priorít jednotlivca. Prioritám sa priraďujú ciele a z nich vyplývajúce úlohy, nie opačne úlohám priority. Základnými kategóriami sú teda "prečo, ako, čo a kedy". Dôležitejšie ako výsledky je sila pocitu, že ideme správnym smerom. V štvrtej generácii hovoríme o tzv. proaktívnom prístupe človeka k problémom a činnostiam, k svojmu životu a jeho usporiadaniu
Kľúčovú zásadu time managementu štvrtej generácie vyjadril výstižne český odborník Petr Pacovský v svojej knihe Človek a čas: Prosperita sa začína tým, že sa cítim dobre.
Cesta človeka sa teda vo štvrtej generácii koncentruje na vyhľadávanie priorít (kam človek smeruje) v základných oblastiach jeho záujmu (práca, vzťahy, záujmy a podobne). Základnou myšlienkou je dosiahnutie dlhodobo dobrého pocitu človeka.
Dôležité je tiež definovať, aké rôzne roly v reálnom živote hráme a chceme hrať. Musíme si uvedomiť, že úspech v jednej role nám nemôže vynahradiť neúspech v inej a tiež to, že priority musíme rozlišovať na krátkodobé a dlhodobé.
Nájsť a zoradiť svoje priority nebýva vždy jednoduché, môže nás to stáť nejednu zádumčivú hodinku. Jedným z postupov, ktorý odporúčajú odborníci, je predstaviť si, že nám do konca života ostáva už len šesť mesiacov. Je to síce trochu morbídne, ale osvedčenou skutočnosťou je, že ľuďom v hraničných životných situáciách sa zázračne vyčistí optika a bez váhania vedia určiť, čo je pre nich naozaj dôležité. Ak nemáme veľkú predstavivosť, môžu nám s hľadaním našich priorít pomôcť školitelia time managementu alebo ich knižné publikácie.
INGRID KANTOROVÁ
Priorita
je hneď popri čase kľúčovým a primárnym pojmom teórie a praxe time managementu. Z pohľadu moderného time managementu je priebežnou hodnotou človeka. Je všeobecná, nemerateľná alebo merateľná iba pocitom. Naopak, cieľ (dominantný v tretej generácii) je konkrétny, merateľný. V tretej generácii sa stával stresujúcim strašiakom často jasne definovaný cieľ. Frustrácia z neplnenia úloh neraz odradila človeka rozumne plánovať.