O tri týždne neskôr už viete, že výpoveď bola neoprávnená. Viete však aj o svojich vlastných vážnych pracovných výpadkoch. V hre je pocit krivdy, ušlý plat, vaše dobré meno v odbore, ale aj roky spoločnej roboty so zamestnávateľom. Stojíte pred rozhodnutím vstúpiť do súdneho sporu. Zvažujete, či do toho ísť, alebo to nechať tak. Súd nebude trvať mesiac ani dva, predstavujete si čas, trovy právneho zastúpenia, súdne poplatky, na konci boja výhru jedného a prehru druhého. Máte chuť sa na všetko vykašľať a rýchlo zabudnúť, ale predsa sa nechcete sami pred sebou cítiť ako ustráchaný žiačik.
Súdne konanie je vskutku zložitý a zaujímavý životný zážitok. Má nezastupiteľné miesto v spoločnosti a je tu pre každého, koho právo bolo porušené. Pre spory, ako je ten váš, kde sú si strany rovné vo svojom postavení, však existuje ešte iná možnosť: mimosúdne riešenie sporu mediáciou.
Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, oslovíte mediátora zo zoznamu mediátorov spravovaného na stránke ministerstva spravodlivosti a ak druhá strana sporu súhlasí s účasťou na mediácii, čaká vás iný zaujímavý životný zážitok: séria dobrovoľných stretnutí na neutrálnej pôde, kde mediátor nebude posudzovať právne aspekty sporu, nebude rozhodovať za vás, ale bude cez rozhovor pracovať na vyváženej dohode postavenej na záujmoch vašich a vašej protistrany. Ak vy aj vaša protistrana stretnutia vydržíte a z procesu neodídete, je veľmi pravdepodobné, že dospejete k dohode. Z protivníka sa stane partner v dohode. Nikto sa neopojí bojovým víťazstvom, lebo nebude zničeného porazeného súpera. Ostane dohoda, ktorá umožní, že sa s bývalým zamestnávateľom môžete aj naďalej pokojne pozdraviť na ulici. Vy a váš bývalý protivník máte tiež podľa zákona o mediácii možnosť rozhodnúť sa dať si mediačnú dohodu potvrdiť vo forme notárskej zápisnice, čím sa stane exekučným titulom.
Stojíte pred miestnosťou mediátora a v rukách držíte dohodu. Na cestu k nej mediátor použil mapu - princípy mediačného procesu. Dôvernosť, ktorá vám garantuje, že o všetkom, čo ste počas často citovo vypätých mediačných stretnutí povedali, mediátor zachová mlčanlivosť. Dobrovoľnosť, ktorá znamenala vašu vôľu vziať zodpovednosť za svoje rozhodnutia a zároveň vám nechala slobodu kedykoľ-vek z mediácie odísť a pokračovať na súde. Neformálnosť, ktorá umožnila naplniť dohodu tvorivými riešeniami (možno vás zaujíma aj iná než peňažná satisfakcia). Vyjednávanie postavené na záujmoch vám poskytlo priestor si vyčistiť, čo vlastne chcete a objaviť spoločné záujmy s protistranou. Namiesto čakania na povel zhora či pasívneho opakovania vety "mám na to predsa právo" ste si sami určili svoje ideálne riešenie a sami ste sa rozhodli, kde
veľkoryso ustúpiť a kde nie. Samozrejme, bolo to viac roboty, ako keď niekto proste rozhodne za vás. Aj vás zamrzí, že keď sa náhodou niečo pokazí, nebudete sa mať na koho vyhovoriť: na sudcu ani štát, na osud či na úradníkov.
Idete dole ulicou s mediačnou dohodou v taške a za vami je konflikt so zamestnávateľom. Napadne vám čudná myšlienka, že vlastne nie je až také zlé, že sa vám tá hnusná vec s výpoveďou stala - máte dohodnutý počítač za zostatkovú cenu a zmluvu o externej spolupráci. Prešli ste konfliktom bez toho, aby vás zničil ako požiar. Udržali ste oheň, aby slúžil vám.
Autor: ZUZANA V. OČENÁŠOVÁmediátorka