Podarí sa vláde spútať silovú elektrinu? Regulačný úrad tvrdí, že by to bolo v rozpore s pravidlami trhu. Aj to je dôvod, prečo sa dostal do tvrdého sporu s ministerstvom hospodárstva. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR |
BRATISLAVA - Návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach od ministerstva hospodárstva ohrozuje nezávislosť regulačného úradu. „Novela neprimerane zasahuje do nezávislosti regulačného úradu v oblasti cenovej regulácie a členov regulačnej rady vystavuje otvorenému politickému tlaku,“ povedal predseda regulačného úradu Karol Dvorák.
„V žiadnom prípade nejde o obmedzenie nezávislosti, naopak, ide o posilnenie kompetencií úradu,“ tvrdí naopak hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.
Regulácia bude lobistická a politická
Úrad zároveň tvrdí, že pri tvorbe cien energií novela umožňuje presadzovanie záujmov veľkých odberateľov na úkor obyvateľstva. „Zavádza pre ministerstvo neodôvodnené právomoci v preferovaní 'relevantných združení odberateľov energie' a týchto stavia na úroveň vlády a parlamentu. Môže to zneistiť potenciálnych investorov v energetickom odvetví,“ tvrdí úrad. Podľa neho by prijatie novely znamenalo „prechod od nezávislej ekonomickej regulácie na reguláciu politickú a lobistickú“.
„Novela zákona vôbec nie je lobisticky zameraná. Veď práve v súčasnosti funguje energetický lobizmus, a preto mu potrebujeme vytvoriť protipól,“ povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Podľa návrhu novely zákona o regulácii, ktorý je v súčasnosti v pripomienkovom konaní, by mal úrad regulovať aj cenu silovej elektriny. Tú z väčšej časti vyrábajú Slovenské elektrárne.
„Úrad si nevie dobre predstaviť, ako by sa mala regulovať cena silovej elektriny. Domnievam sa, že ak sa nájde nejaký spôsob, tak bude zameraný na reguláciu nákupnej maximálnej ceny pre domácnosti,“ povedal Dvorák.
Úrad ešte detailne neposudzoval, či je táto novela v rozpore s legislatívou Európskej únie. „Z tejto novely však vyplýva, že úrad by mal regulovať aj obchodníkov s elektrinou a plynom, čo je v rozpore s celkovou liberalizáciou trhu,“ vysvetlila riaditeľka legislatívno-právneho odboru úradu Frederika Imrichová.
Keďže traja členovia boli navrhnutí parlamentom a traja vládou, dodnes trvá podľa ministra politická nominácia regulačného úradu. „My chceme politický vplyv znížiť, a to tak, že budú len dvaja nominanti z vlády, dvaja z parlamentu a dvaja členovia z odberateľskej sféry,“ vysvetlil Jahnátek. Členovia regulačnej rady však budú odvolateľní aj bez udania dôvodu. Dnes platný zákon takúto možnosť nepripúšťa.
Novela obsahuje chyby
Podľa úradu je návrh zákona vypracovaný neprofesionálne a nevychádza z analýzy doterajšieho spôsobu regulácie. Úrad vidí nezrovnalosti v samotnom konaní. V konaní na prvom stupni rozhoduje regulačná rada, lenže o odvolaní rozhoduje predseda regulačnej rady. „Je to zvláštne. Akoby obe rozhodnutia - aj pred, aj po odvolaní - robila tá istá regulačná rada,“ povedala Imrichová. Predsedu regulačnej rady totiž volia a odvolávajú z funkcie jej členovia.
Novela zavádza aj kontrolu zo strany ministerstva hospodárstva, ktoré má návrh ceny schváliť. Podľa predsedu úradu Dvoráka to však nie je také jednoduché. Aby mohli pracovníci ministerstva cenové návrhy objektívne posúdiť, mali by podľa neho poznať všetky vstupy. „Naši ľudia musia vychádzať aj z nákladov, ktoré boli v minulých rokoch, túto databázu by mali poznať aj pracovníci rezortu.
Ak im príde dvetisíc cenových návrhov, podľa mňa to jednoducho nezvládnu spracovať,“ povedal. Pomôcť by si podľa neho mohli tak, že by pozerali iba na koncovú cenu. „Ak tá výrazne neprevýši nejakú priemernú hodnotu, budú ju púšťať a budú sa zameriavať len na veľké regulované subjekty,“ povedal Dvorák.
Zvara tento postup schvaľuje: „Veď na to je poistka, že ak sa nevyjadríme do 10 dní, s cenovým návrhom súhlasíme. Nemá význam vyjadrovať sa ku všetkým malým subjektom.“
Autor: ho