BRATISLAVA - Vyrazili ste mi dych, robíte si žarty, najskôr si musím túto informáciu overiť a až potom budem reagovať. To boli časté reakcie opozície na návrh Vladimíra Mečiara, aby sa kandidátom na sudcu Ústavného súdu stal doterajší minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Prekvapenie pritom netajili ani poslanci vládnych strán. Poslankyňa Smeru Jana Laššáková povedala, že je to "zaujímavý fakt". Podľa nej je nezvyčajné, že Harabin kandiduje, hoci je faktom, že aj minister spĺňa podmienky kandidatúry.
Laššáková však nevidí súvis medzi Harabinovou kandidatúrou a jeho postojom k zrušeniu Špeciálneho súdu. Nemyslí si, že by HZDS prípadným odchodom Harabina z ministerstva na Ústavný súd zmenilo svoju požiadavku zrušiť Špeciálny súd.
Aj poslanec SNS Rudolf Pučík je kandidatúrou Harabina prekvapený. "Nerozumiem tomu," povedal. Dodal, že len nedávno sa vrátil od ministra Harabina, kde sa diskutovalo o budúcnosti Špeciálneho súdu. "Sú to skoky," poznamenal.
Poslanec Daniel Lipšic z KDH sa podľa svojich slov teší na štvrtkové zasadnutie ústavnoprávneho výboru parlamentu, kde si poslanci jednotlivých kandidátov na ústavných sudcov vypočujú. O tom, prečo sa HZDS rozhodlo Harabina navrhnúť, nechcel špekulovať. "Je tri mesiace vo funkcii, každý si urobí svoj názor."
Zrušenie Špeciálneho súdu je zrejme najznámejšou agendou ministra Harabina. "Pracovať ďalej pod takýmto tlakom je neúnosné," povedal včera za prvým okrúhlym stolom o osude súdu jeho predseda Igor Králik (vľavo). Politici včera nerozhodli, čaká sa na postoj Smeru. Vedľa Králika sú na snímke poslankyňa HZDS Katarína Tóthová a poslanec SDKÚ Peter Miššík. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
Poslanec SDKÚ Peter Miššík považuje za prekvapujúce, že sa Harabin ako čerstvý minister bude uchádzať o post na Ústavnom súde. "Je však na HZDS, aby vysvetlilo dôvody, prečo Harabina navrhlo," podotkol.
Líder SMK Béla Bugár hovorí, že je otázkou, či HZDS návrhom vzdalo Harabinovi poctu, alebo mu nenechalo možnosť, aby sa ako minister prejavil. "Tento týždeň je sto dní vlády a už po niečo vyše troch mesiacoch sa urobí krok, ktorý by priniesol výmenu ministra," poznamenal Bugár. Podľa neho nie je vylúčené, že Mečiar sa chce vyrovnať s problémom, ktorý vyvstal Harabinovým návrhom zrušiť Špeciálny súd. Keby sa stal Harabin ústavným sudcom, mal by Mečiar tento problém vyriešený, mieni Bugár.
Kto chce byť ústavným sudcom
Ústavnoprávny výbor parlamentu včera uzavrel zoznam kandidátov na doplnenie počtu sudcov Ústavného súdu. Dostal spolu 31 prihlášok. Členovia výboru si kandidátov vo štvrtok vypočujú a rozhodnú, či spĺňajú všetky kritériá. Parlament bude o nich hlasovať počas októbrovej schôdze.
K trom už skôr schváleným kandidátom by mali vybrať ďalších 15, z ktorých vyberie prezident deviatich sudcov. Vymenuje ich na dvanásť rokov.
Trinásťčlennému Ústavnému súdu už vyše troch rokov chýbajú dvaja sudcovia. Koncom septembra odišiel aj predseda Ján Mazák. Okrem toho sa začiatkom roka 2007 skončí funkčné obdobie ďalším šiestim sudcom. Predsedu a podpredsedu súdu vyberá tiež prezident.
Niektorí kandidáti:
Štefan Harabin: súčasného ministra spravodlivosti za HZDS navrhuje Vladimír Mečiar
Peter Brňák: sudca Najvyššieho súdu, v rokoch 1994 až 2002 bol poslancom za HZDS, navrhuje ho Mečiar
Miloslava Čutková: členka niekoľkých volebných komisií za HZDS, navrhuje ju Mečiar
Ján Cuper: bývalý poslanec za HZDS, vlani havaroval pod vplyvom alkoholu, navrhuje ho Univerzita Komenského
Ján Drgonec: bývalý poslanec za ANO, bol ústavným sudcom v rokoch 1993 - 2000
Tibor Šafárik: bol ústavným sudcom v rokoch 1993 - 2000, navrhuje ho poslanec Ján Slabý (SNS)
Sergej Kohut: kandidoval za predsedu Najvyššieho súdu v roku 2002, chcel vystriedať vtedajšieho predsedu Harabina, a keď neuspel, Ústavný súd uznal jeho výhrady k voľbe, navrhuje ho SNS
Milan Ľalík: bývalý sudca Najvyššieho súdu, na ministerstve spravodlivosti vedie sekciu civilného práva.
Opätovne kandidujú ústavní právnici Peter Kresák a Ladislav Orosz, ktorých v roku 2002 odmietol vymenovať exprezident Rudolf Schuster. (vev)
O Špeciálnom súde sa rozhodne do mesiaca
BRATISLAVA - Prvý okrúhly stôl, ktorý zvolal minister spravodlivosti Štefan Harabin, diskusiu o Špeciálnom súde neposunul. HZDS a SNS sú za zrušenie, opozícia je proti. Čaká sa na stanovisko Smeru. Za jeho poslanecký klub prišla diskutovať poslankyňa Jana Laššáková, podľa ktorej Smer rozhodne o súde do konca mesiaca. Sama sa skôr prikláňa k zmene fungovanie súdu, než k zrušeniu.
Podľa predsedu súdu Igora Králika sa však Laššáková takto jednoznačne v diskusii nevyjadrila. Králik po prvom okrúhlom stole nie je optimistický. Myslí si, že politici smerujú skôr k zrušeniu súdu. Vyzval ich však, aby rozhodli čo najskôr. Po tom, ako sa začalo špekulovať o existencii súdu, sa totiž viacerí obžalovaní začali vyhýbať pojednávaniam.
Minister Harabin je za zrušenie súdu. Presvedčiť by ho vraj dokázala len sila odborných argumentov.
Odborníci sa v diskusii ešte len dostanú na rad. Svoje názory by mali ministrovi poslať sudcovské rady, právnické fakulty, Ústav štátu a práva SAV či prezidentská kancelária a Generálna prokuratúra. Harabin predpokladá, že diskusia sa uzavrie do mesiaca. Potom dá konečné stanovisko vláde. "Nech politici rozhodnú, či štrnásti sudcovia spasia slovenský justičný systém," povedal.
Harabin sa už s Ficom nechce rozprávať na túto tému, naopak poslanec a exminister spravodlivosti Daniel Lipišc (KDH) sa s Ficom chce ešte stretnúť.
Na zrušení súdu sa koaliční a opoziční politici nezhodnú. Po včerajšku sú však ochotní diskutovať o právomociach súdu, o príplatkoch sudcov a zabezpečení ich ochrany.
Autor: IGOR STUPŇAN, vev