- "Ahoj, no kde si?" - "Neviem, nič tu nepoznám." - "Ukáž mi okolie." ... - "Aha, no tak to musíš ísť smerom k tomu kostolu vpravo a potom..."Tak aj takto si predstavujú operátori a výrobcovia mobilných telefónov komunikáciu medzi ich klientmi. Videotelefonovanie a videokonferencie známe skôr zo sci-fi filmov sú už dostupné masám. A hoci bežní ľudia o videotelefónii z filmov snívali, zdá sa, že reálny záujem je nižší. Nič na tom nemení ani fakt, že videohovory stoja toľko, čo bežné telefonáty.
Orange aj T-Mobile tým lákajú majiteľov 3G telefónov na to, aby videohovory využívali a aby sa im zároveň vrátili veľké investície do novej siete. Medzi operátormi je však rozdiel v tom, že T-Mobile účtuje videohovory nad rámec predplatených minút a Orange ich do balíka započítava.
Nie len cena za minútu videohovoru, ale aj cena mobilného telefónu pre siete tretej generácie zohrá svoju rolu. Na slovenskom trhu je totiž aj ich cena dôležitá, lebo väčšina používateľov mobilných telefónov nie je ochotná dať za telefón viac ako tisíc až dvetisíc korún. V akciovej ponuke operátorov stojí vhodný telefón na najpoužívanejšie paušálne programy 5-tisíc korún a viac.
Ide napríklad o Sony Ericsson K800i, BenQ-Siemens EF81, LG KU730 alebo Nokiu 6280.
Nie všade sa dá videotelefonovať
Navyše, videotelefonovať sa nedá všade tak, ako pri klasickom hovore. Používateľ totiž musí držať telefón tak, aby ho mohla snímať kamera. Tá je zvyčajne nad alebo pod displejom telefónu. Telefonát potom prebieha cez hlasné handsfree, čiže rozhovor by mohli počúvať napríklad spolucestujúci v električke. Riešením tohto problému je používanie handsfree sady do ucha, či už bezdrôtovej, alebo káblovej. Dá sa však očakávať, že bežní používatelia budú videotelefonovať doma a v súkromí.
Zostavovanie videohovoru je veľmi podobné klasickému vytáčaniu. 3G telefóny totiž pri vytočení čísla dávajú na výber, či sa má zostaviť klasický hovor, alebo videohovor. Rozdiel je teda len v tom, že si namiesto hovoru treba zvoliť videohovor. Na druhej strane používateľ vidí, že prichádzajúci telefonát je s obrazom. Môže ho akceptovať, alebo sa môže rozhodnúť, že ho prijme len ako bežný hlasový hovor.
Nielen tváre
Samotné telefonovanie s obrazom nepochybne patrí medzi najviditeľnejšie služby, ktoré prinášajú siete tretej generácie UMTS. "Je to nový druh komunikácie, na ktorý si však bude treba ešte chvíľu zvykať. Každá nová služba musí prejsť dozrievaním," hovorí riaditeľ slovenskej a českej pobočky spoločnosti Sony Ericsson Robert Fleischhacker. Týmto dozrievaním je podľa neho prijatie novej vizuálnej formy komunikácie používateľmi.
Videotelefonovanie má podľa výrobcov aj ďalšie prínosy ako len to, že sa môžu telefonujúci navzájom vidieť. Prenos obrazu sa dá využiť napríklad vtedy, ak sa niekto stratí v cudzom meste. Môže zavolať známemu, ktorý dané mesto pozná, a telefonicky mu presne ukázať, kde sa nachádza. Prípadne môže človek v teréne ukázať kolegovi aktuálnu situáciu na danom mieste.
Slovenskí operátori Orange a T-Mobile spustili videotelefonovanie v prvom kvartáli tohto roka - Orange 17. marca a T-Mobile 25. januára. T-Mobile však pokrytie sieťou 3G s možnosťou telefonovania s obrazom veľmi nerozširuje a je dostupná len v niektorých častiach Bratislavy. Spoločnosť totiž zatiaľ nepovažuje stavanie siete tretej generácie za prioritné. Poukazuje napríklad na to, že českí operátori taktiež pozastavili budovanie tejto siete. T-Mobile stavil na dátovú sieť Flarion Flash-OFDM. Táto technológia totiž ponúka vyššiu prenosovú rýchlosť ako 3G alebo v súčasnosti aj jej nadstavbu HSDPA.
Rýchlosť tzv. Flarionu je 5,3 megabitu za sekundu a HSDPA dnes ponúka reálnu rýchlosť okolo jedného megabitu za sekundu. Teoretické možnosti HSDPA sú však až na úrovni 14 megabitov za sekundu.
Na rozdiel od svojho konkurenta sa Orange pustil do rýchleho pokrývania Slovenska sieťou novej generácie. V súčasnosti už pokrýva všetky mestá, ktoré majú viac ako 20-tisíc obyvateľov. Krátko po spustení štandardnej siete tretej generácie UMTS ju rozšíril o technológiu HSDPA. Tá zároveň zvýši aj kvalitu videotelefonovania, čo sa prejaví na kvalitnejšom a plynulejšom obraze.