Hruška Williamsova čáslavka naštepená na slaborastúci podpník duly. FOTO - AUTOR |
Zeler obsahuje veľa minerálnych i aromatických látok a má liečivé účinky. Medzi záhradkármi je menej obľúbený pre dlhé vegetačné obdobie a náročnejšie pestovanie. Hlavný zber pripadá na október až začiatok novembra. Pozberané buľvy necháme niekoľko dní zaschnúť, potom ich očistíme a zbavíme vňate i koreňov. Necháme len korene na tých kusoch, ktoré uložíme do piesku. Zeler sa dobre uskladňuje, je však náchylný na plesnivenie. Vyžaduje si preto intenzívnejšie vetranie, relatívnu vlhkosť vzduchu 90 až 95 percent a teplotu okolo 0 stupňov.
Podzemné orgány okrasných rastlín sa dobre vyvíjajú len v dostatočne veľkom priestore. Obdobie výsadby jednotlivých druhov závisí od termínu ich kvitnutia. V neskorom lete sadíme druhy kvitnúce na jar. Čím dlhšie trvá vývin rastliny, tým skôr sa má dostať do pôdy, aby sa pred zimou stihla zakoreniť.
Egreše a všetky odrody ríbezlí môžeme rozmnožovať tzv. kopcovaním. Materský krík v jeseni zrežeme vo výške 5 až 8 centimetrov nad zemou. Na jar dorastajúce výhonky po daždi alebo zavlažovaní a miernom oschnutí pôdy nakopcujeme. Do konca júna ich nakopcujeme ešte dva- až trikrát. Na jeseň zeminu odhrnieme, zakorenené odkopky odstrihneme a zasadíme na trvalé miesto alebo škôlkujeme na pripravený záhon, kde z nich dopestujeme dvojročné sadenice. (pav)