Na vývoji stíhačiek Eurofighter sa podieľajú štyri krajiny Európskej únie: Nemecko, Veľká Británia, Španielsko a Taliansko.
FOTO – REUTERS
Sociálni demokrati (SPÖ), ktorí v nedeľu vyhrali voľby, stíhačky nechcú.
Plánujú odstúpiť od zmluvy, ktorú podpísal ešte kabinet Wolfganga Schüssela. Ten formálne ešte stále vládne, v parlamente však už nemá väčšinu.
V odstúpení od zmluvy podporujú sociálnych demokratov aj Zelení a tiež krajne pravicoví slobodní (FPÖ). To znamená, že na zasadaní parlamentu 30. októbra sa teda môže podariť schváliť návrh sociálnych demokratov o odstúpení od zmluvy.
Slová ministra hospodárstva Martina Bartensteina pre denník Der Standard navodzujú dojem, že ľudovci do koaličných rozhovorov prichádzajú s jednoznačným postojom: ak chcete s nami vládu, musíte akceptovať aj Eurofightery.
„Sociálni demokrati si najprv musia rozmyslieť, čo chcú,“ povedal minister. Tvrdí, že nemôžu predložiť návrh na odstúpenie od zmluvy na nákup stíhačiek a zároveň chcieť koalíciu s ľudovcami. Odstúpenie od zmluvy považuje minister za vylúčené. Stíhačky pre rakúsku armádu sú už takmer pripravené.
Minister obrany Günter Platter na prípade v utorok uneseného tureckého lietadla zasa poukázal, aké dôležité môžu byť pre národnú bezpečnosť stíhačky. Unesený stroj totiž prinútili pristáť práve bojové lietadlá.
Ľudovci dúfajú, že sa im podarí sociálnych demokratov presvedčiť. Tí si pre istotu nechali otvorené zadné dvierka. Zrejme aj preto, že len s ľudovcami môžu postaviť väčšinovú vládu
Líder sociálnych demokratov Alfred Gusenbauer vyhlásil, že zmluvu treba dobre preskúmať a zistiť, za akých podmienok sa od nej dá odstúpiť. Ak by to bolo pridrahé, bude potrebné si to poriadne rozmyslieť, naznačil Gusenbauer. A že to drahé bude, je isté. Štyri z osemnástich lietadiel sú tesne pred dokončením, 12 strojov už výrabajú.
Koaličné rokovania budú zrejme dramatické. Podľa viacerých členov ľudovej strany je pravdepodobné, že strana pôjde do opozície. Väčšina totiž vylučuje aj koalíciu so slobodnými a Zväzom pre budúcnosť Rakúska (BZÖ). Ten v parlamente predsa len zasadne. Volebné karty ľudí voliacich mimo domova ešte nie sú zrátané všetky, ale už teraz je jasné, že haiderovci sa cez potrebné štyri percentá dostali.