Orbán a Gyurcsány sú na kordy, ich súboj sa vyostruje.
ILUSTRAČNÉ FOTO – REUTERS
é inicioval sám Gyurcsány, vládni socialisti a liberáli opakovane vyjadrujú premiérovi podporu.
Poslanci budú hlasovať verejne podľa mena a je veľmi nepravdepodobné, že by premiéra bezpečná koaličná väčšina nepodržala. Aj keď v koalícii panuje po prehratých komunálnych voľbách veľká nespokojnosť.
Premiérovi mnohí vládni politici vyčítajú necitlivosť pri zavádzaní reforiem, zlú komunikáciu aj aroganciu. To všetko po zverejnení nahrávky, v ktorej sa priznal, že v predvolebnej kampani klamal. Orbánovo ultimátum však vládne strany prinútilo zomknúť sa a spory odložiť na neskôr.
Hlavnou otázkou je, ako ďaleko je schopný zájsť Orbán. Líder opozície hrá riskantnú hru na nervy. Podľa ústavy nemá žiadnu možnosť, ako donútiť Gyurcsánya podať demisiu. Ako už viackrát vo svojej kariére preto opäť povolal davy do ulíc. Dúfa, že dlhodobé nepokoje koaličných poslancov prinútia prehodnotiť stanovisko a obetovať Gyurcsánya, aby v krajine konečne nastal pokoj.
Orbán požaduje zriadenie prechodnej nadstraníckej vlády odborníkov, ktorá by krajinu časom doviedla k predčasným voľbám. Vláda odborníkov by bola pre Orbána výhodná aj preto, že by mohla ešte pred voľbami uskutočniť nepríjemné reformy a úsporné opatrenia, o ktorých aj Fidesz vie, že sú nevyhnutné. Zodpovednosť za ne by však nepadla na opozičného lídra.
V stredu Orbán rokoval so zástupcami ekonomických kruhov. Snažil sa ich presvedčiť, že reformy požadované zahraničím dokáže uskutočniť aj on a ich zavádzanie nezávisí od toho, či zostane Gyurcsány pri moci.
Orbánovi však hrozí, že vybičuje davové emócie, ktoré neskôr nebude schopný „ukočírovať“. Podľa politológa Ádáma Töröka je v demokracii legitímne, ak chce opozícia tlačiť na vládu verejnými demonštráciami. „Orbánovo ultimátum a hrozby sú však z hľadiska ústavnosti už hraničné prípady,“ povedal pre rozhlasovú stanicu Klubrádió.
Či túto hranicu Fidesz prekročí, sa podľa neho ukáže práve dnes. Ak vládne strany hru nervov vydržia a demonštráciám neustúpia, dôjde Orbánovi munícia a ocitne sa v nepríjemnej situácii.
Už viackrát sa totiž ukázalo, že hoci Orbán dokáže na ulicu dostať stotisícové davy, nedokáže si touto cestou vo voľbách zabezpečiť väčšinu voličov.
Podľa včera zverejneného prieskumu agentúry Medián odmieta demonštráciu Fideszu 60 percent opýtaných. Podporuje ju iba 32 percent. Prieskum ukazuje, že maďarská spoločnosť je úplne rozdelená. 27 percent opýtaných si želá, aby pri moci zostala Gyurcsányova vláda, 17 percent chce, aby si vládne strany vybrali nového premiéra a rovnaký počet podporuje prechodnú vládu odborníkov navrhovanú Fideszom. Predčasné voľby chce 21 percent opýtaných.