Štiavnica navrhovala, aby sa majetok rozdelil podľa počtu obyvateľov. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK |
BANSKÁ ŠTIAVNICA - V polovici októbra sa na krajskom súde v Banskej Bystrici začne odvolacie súdne konanie v spore o štiavnické mestské lesy.
Na časť majetku si robí nárok aj obec Hodruša-Hámre, pričom mimosúdne vyrovnanie medzi Štiavnicou a Hodrušou bolo doteraz neúspešné. Súdny spor sa ťahá už viac ako desať rokov, pričom obe strany majú o delení majetku odlišné predstavy.
Minulý rok okresný súd v Žiari nad Hronom rozhodol v prospech Hodruše-Hámrov, pričom podľa rozhodnutia prvostupňového súdu mala obec dostať polovicu rozlohy mestských lesov.
Štiavnica sa proti rozsudku odvolala, takže dodnes nenadobudol právoplatnosť.
Štiavnica pôvodne navrhovala, aby sa majetok rozdelil alikvotne podľa počtu obyvateľov. „Podľa nášho názoru to nemalo oporu v žiadnom zákone, preto sme s tým od začiatku nesúhlasili,“ povedal starosta Hodruše-Hámrov Jozef Uram.
U Štiavnice zasa neuspeli Hodrušania, ktorí navrhovali rozdeliť lesy podľa katastrálnych území. Hodruši by tak pripadlo asi 1800 hektárov a Štiavnici by ostalo 2300. Hodrušanov tiež hnevá, že ťažba drevnej suroviny pokračuje aj na územiach, ktoré sú predmetom sporu. „Ak v náš prospech rozhodne krajský súd, budeme žiadať náhradu škody a ušlého zisku za všetky predchádzajúce roky,“ dodal starosta.
Podľa prednostky mestského úradu v Banskej Štiavnici Nadeždy Babiakovej sa k problému vyjadria až po súdnom pojednávaní.
Podľa nej spor spočíva v odlišnom výklade novely zákona o majetku obcí. Mesto dostalo lesné majetky od štátnych lesov v čase, keď Banská Štiavnica figurovala na listoch vlastníctva. Banská Hodruša bola pôvodne časťou Banskej Štiavnice, no v 50. rokoch minulého storočia sa osamostatnila. Neskôr sa spojila s obcou Dolné Hámre a vytvorili dnešnú obec HodrušaHámre. Štiavnica sa o majetok prihlásila hneď po prijatí novely zákona o majetku obcí.