Minister Harabin. FOTO –ARCHÍV TASR |
á.
Dôvody svojho odvolania rovnako ako predchádzajúci piati sudcovia nepoznajú. Harabin ich vo svojom rozhodnutí neuviedol.
Sabolovská vidí ako možnú príčinu to, že počas uplynulých ôsmich rokov pôsobila na ministerstve spravodlivosti ako jedna zo sekčných riaditeliek.
Kuchtovú s prvou päticou odvolaných sudcov spája to, že súhlasila s predchádzajúcimi reformami v justícii. Na rozdiel od nich Harabina verejne nekritizovala.
Minister navodzuje atmosféru strachu
„Každý, kto má iný názor ako minister, bude odvolaný,“ má pocit z rozhodnutí Harabina jeho predchodca, súčasný poslanec Daniel Lipšic (KDH). Podľa neho sa znova navodzuje atmosféra strachu v justícii. Podľa neho bude v takejto atmosfére ťažká slobodná diskusia, ktorá je v justícii potrebná.
Zdá sa mu, že ministrove rozhodnutia nie sú ničím podložené. Harabin podľa neho dokumentuje, že je ministrom minulosti. „My už žijeme v 21. storočí, a to by si mohol minister uvedomiť.“
Harabin: Nerobím to pre ich názor
Harabin odmieta tvrdenia odvolaných sudcov, že prišli o miesta pre svoj názor. „Nemusí ma mať v obľube ani jeden z 54 funkcionárov, kedykoľvek privítam odbornú kritiku.“ Zároveň pripomenul, že jeho najväčším odborným oponentom v diskusii o Špeciálnom súde je jeho predseda Igor Králik. „No je to čestný človek, ktorý vedie svoj súd zodpovedne a neskrýva sa za priateľstvo s politikmi.“
Aj za to, že Králik je tvrdým protivníkom v odbornej diskusii ho Harabin neodvolá. Hovorí, že nie je ako Lipšic, ktorý údajne odvolal podpredsedu banskobystrického krajského súdu Jozefa Hrabovského za to, že v médiách o Súdnej rade vyslovil svoj názor.
Dôvodom vtedajšieho ministra boli Hrabovského vyjadrenia k rozhodnutiu Ústavného súdu, ktorý prezidentovi nariadil nevymenovať nového predsedu Najvyššieho súdu (Harabina), kým sa nerozhodne o sťažnosti jeho protikandidáta Sergeja Kohuta.
Dôvody stále chýbajú
Minister odvolal siedmich sudcov z funkcií na základe kontrol a dôkazov. Konkrétne dôvody však uviedol len v prípade odvolaného predsedu banskobystrického krajského súdu Ľudovíta Bradáča a šéfa Okresného súdu v Žiline Petra Hrnčiara. Donútili ho k tomu ich verejné vyhlásenia.
Dnes už bývalému predsedovi bystrického súdu vyčíta, že sa viackrát verejne potvrdili jeho kontakty s Tobiášom L., ktorý je obžalovaný z pokusu viacnásobnej vraždy. Tieto obvinenia sa však už v minulosti vysvetlili. Ďalším pochybením Bradáča mali byť aj výsledky ministerskej kontroly zameranej na konkurzy, ktorá sa uskutočnila ešte za Lipšica. Bradáč vtedy ostal predsedom, ale na bratislavskom súde sa vymenilo vedenie.
Exminister hovorí, že za chyby nemohol Bradáč, ale konkrétni konkurzní sudcovia, a preto bol proti nim aj podaný návrh na disciplinárne konanie. V Bratislave išlo o iné pochybenie, a preto predsedníčku súdu odvolal. Pripomenul, že rovnako ako Bradáča neodvolal na základe kontroly ani predsedu košického krajského súdu, ktorý aj po včerajšku ostáva vo funkcii.
Odvolanému predsedovi žilinského okresného súdu vyčíta Harabin to, že na jeho súde neboli dostatočne vybavované sťažnosti občanov. Hovorí o ich úplnej ignorácii. V piatich prípadoch súd vybavil sťažnosť za viac ako dva roky, čo je neprípustné. Prieťahy v konaní pripustil aj Hrnčiar. Obhajuje sa však tým, že súd prevzal v katastrofálnom stave. Jeho predchodcom bol napríklad aj súčasný štátny tajomník ministerstva Daniel Hudák. Harabin odvolanému sudcovi vyčíta aj to, že bol v minulosti disciplinárne potrestaný. Urobil chybu ako sudca, ale to podľa Lipšica nesúviselo s jeho funkciou.