o vytvorení zóny voľného obchodu medzi úniou a Spojenými štátmi. Jej výroky sa o niekoľko dní dostali do nemeckej tlače.
Podľa týždenníka Der Spiegel doslova povedala, že „považuje túto myšlienku za fascinujúcu“. A dodala, že takýto transatlantický zväzok, ktorý by zahŕňal 60 percent svetovej ekonomiky, by nebol namierený proti iným regiónom, ale slúžil by previazaniu spoločných záujmov.
Nemeckí vládni predstavitelia pritom zdôrazňujú, že idea zóny voľného obchodu medzi Starým a Novým kontinentom nie je v nijakom prípade konkurenčným projektom k práve prebiehajúcim rokovaniam v Doha o liberalizácii svetového obchodu a globálnom znížení ciel. Proti Merkelovej sa postavil obchodný komisár Európskej únie Peter Mandelson. Pre nemecký denník Handelsblatt vyhlásil, že „nepozná nijakú eurokrajinu, ktorá by podporovala túto myšlienku“.
Podľa jeho náhľadu je navrhovaná zmluva o zóne voľného obchodu nevhodná na riešenie problémov v oblasti transatlantických obchodných vzťahov.
Navyše, zvyšok sveta by vraj reagoval „so zdesením“, ak by sa dve najväčšie svetové ekonomické mocnosti dohodli na exkluzívnych obchodných vzťahoch. Okrem úpornej snahy zachrániť rokovania v Doha však mnohé vlády strategicky myslia na zadné dvierka.
Napríklad Spojené štáty medzičasom vyjednávajú s viacerými krajinami o dvojstranných obchodných zmluvách. Do podobného súdka načrel aj Peter Mandelson: nedávno ohlásil začatie obchodných rozhovorov Európskej únie s Indiou.