Royalová má prvý škandál.
FOTO – SITA/AP
Veľká nádej francúzskych socialistov do budúcoročných prezidentských volieb Ségolene Royalová čelí nepríjemnému škandálu. Populárna politička a šéfka juhozápadného regiónu Poitou-Charentes až cez víkend oficiálne oznámila, že sa bude uchádzať o stranícku nomináciu.
Vzápätí prišiel škandál. Siaha do minulosti a stal sa na druhom konci sveta na Novom Zélande.
Političkin brat Gérald sa pred dvadsiatimi rokmi ako príslušník francúzskej tajnej služby zúčastnil na útoku na loď Rainbow Warrior ekologického hnutia Greenpeace. Práve on na trup plavidla umiestnil bombu. Francúzska rozviedka chcela plavidlu zabrániť v plavbe na atol Murroroa v Tichomorí, kde prebiehali jadrové pokusy.
Pri výbuchu zomrel jeden fotograf. Atentátnika nikdy nechytili. Odsúdili iba dvoch komplicov, ktorí si odsedeli pol roka. Paríž zaplatil odškodné sedem miliónov dolárov a spravil si celosvetovú hanbu.
Nádejnú prezidentskú kandidátku načasovanie škandálu rozhorčilo. „Som prekvapená, že táto polemika prichádza len niekoľko hodín potom, ako som ohlásila kandidatúru,“ reagovala Royalová pre France Info. Novinárom odporučila, aby sa obrátili na ministerstvo obrany.
Stojí za starým príbehom niektorý z jej protikandidátov? Pre médiá prehovoril političkin súrodenec.
„Gérard mi neskôr povedal, že to bol on, kto dal na loď výbušninu,“ povedal Antoine Royal pre Le Parisien.
Royalovej doteraz čistý štít sa poškvrnil a plesať nemôže ani ďalší kandidát socialistov Laurent Fabius, ktorý bol v čase útoku premiérom. Royalová s ním a bývalým šéfom diplomacie Dominiquom Straussom-Kahnom súperia o stranícku nomináciu, o ktorej sa rozhodne v novembri.
V prieskumoch popularity má „Segó“ nad mužmi už dlho navrch. Zo súboja už odstúpil Royalovej životný partner a šéf socialistov Francois Hollande aj bývalý premiér Lionel Jospin.
Analytici dávajú Royalovej čím ďalej väčšie šance. Má štýl, skúsenosti z viacerých ministerských postov. Je obľúbená.
Odporcovia pripomínajú, že Francúzsko nepozná jej politické názory. Vyhýba sa kontroverzným otázkam a všetky problémy odkazuje na svojich poradcov. Naposledy sa predviedla v Bruseli, kde zrušila plánovanú tlačovú besedu po stretnutí s predsedom komisie José Barrosom.
Údajne z obavy pred nepríjemnými otázkami o budúcnosti európskej ústavy a konfrontácie s jasnými názormi Nicolasa Sarkozyho na ďalšie smerovanie únie. Práve Sarkozy z pravicového vládneho Zväzu pre ľudové hnutie je jedným z jej najvážnejších konkurentov na ceste do Elyzejského paláca. Žena v prezidentskej funkcii ňom ešte nikdy nevládla.