Česi vraj kupujú lacnejší plyn

BRATISLAVA - Kým u nás sa cena plynu zvyšuje, v susednom Česku sa znižuje. Podľa našich prepočtov zaplatia české domácnosti v priemere 14 korún za kubický meter plynu, kým u nás bude od novembra priemerná cena pre domácnosti 15,6 koruny. Rozdiel medzi cen

ami v oboch krajinách ešte zvyšuje nižšia kúpna sila na Slovensku.

Zníženie ceny plynu v Česku pomáha argumentovať slovenskej vláde. Na základe vlastných prepočtov si je istá, že by ceny mohli byť nižšie aj u nás. „My sa pýtame: Majú snáď Česi iné zdroje ako my, nakupujú plyn za úplne odlišné ceny? Nemyslím si to, preto stále trváme na tom, že rezervy na zníženie cien plynu existujú,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.

„Česko má zdroje plynu diverzifikované. Vďaka spojeniu s Nórskom, Nemeckom a Rakúskom má lepšie vyjednávacie podmienky s ruským dodávateľom. Je pravdepodobné, že plyn nakupuje lacnejšie ako Slovensko,“ povedal predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Karol Dvorák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom na zníženie cien dodávok plynu v Česku je podľa českého Energetického regulačného úradu „postupné rozdelenie nadbytočného zisku hlavného dodávateľa plynu RWE Transgas, ktorý dosiahol za prvý polrok 2006“. V tom čase totiž spoločnosť nakupovala plyn lacnejšie, ako predpokladal český regulátor.

Dvorák si však myslí, že to nie je jediný dôvod. „Českí plynári vyhrali spor s nórskym dodávateľom o niekoľko sto miliónov korún. Aj tieto peniaze český regulátor zahrnul do zisku spoločnosti,“ povedal. Nižšej cene v Česku podľa neho pomáha aj nižšia 10-percentná DPH.

Podľa Zvaru vytvára rozdiel aj to, že Česi regulujú ceny štyrikrát do roka, my len raz. „Preto trebavytvoriť pružnejšiu reguláciu,“ povedal.

Zákon umožňuje aj slovenskému regulačnému úradu iniciatívne vstupovať do cien energií, „ak došlo k výraznej zmene ekonomických parametrov, z ktorých sa vychádzalo pri určení ceny“.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto objemu energia

Ministerstvo hospodárstva pripraví približne do konca roka novelu energetického zákona. Tá by mala zabrániť ďalšiemu zvyšovaniu cien od nového roka. „Podnikom nechceme siahnuť na ich oprávnený zisk. Chceme, aby sa podieľali na ropnom šoku aj ony, budú mať jednoducho nižší zisk,“ povedal Zvara. Podľa neho na súčasnú situáciu doplácajú podnikatelia a spotrebitelia a firmy sú menej konkurencie schopné. „Plynárom sa zisky pri raste cien neznižovali.“

Novela by mala riešiť aj prechod na energetické jednotky, ktorými sa cena plynu určuje v Európe. Odberateľ neplatí za objem plynu, ale za energiu, ktorú z plynu získa. Platí za megawatthodiny (MWh), Na tento objektívnejší spôsob účtovania spotreby plynu prešlo Česko v apríli 2001. U nás na to len čakáme. „Snažíme sa o to už dlhší čas, tlačíme na podniky, aby svoje ceny takto určovali. Zatiaľ bez úspechu,“ povedal hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

SkryťVypnúť reklamu

U nás sa regulácia neskončí

V Česku plánujú od apríla 2007 úplne zrušiť reguláciu cien plynu. Regulátor si však netrúfa odhadnúť, či to bude úspešný krok. „Ťažko povedať, ako to dopadne. Rozhodli sme sa tak, lebo sa zdá, že sa trh s plynom postupne stabilizuje,“ povedala hovorkyňa českého regulátora Jarmila Lehnerová. Česko už malo so zrušením cenových stropov v minulosti problémy. V roku 2005 otvorilo trh pre všetkých zákazníkov. „Ukázalo sa však, že na trhu je málo účastníkov a nevytvorila sa trhová cena. Preto sme opäť zaviedli cenové stropy pre menších odberateľov,“ povedala Lehnerová.

U nás sa regulácia zrušiť neplánuje a podľa Luptáka by to bolo nerozumné. „Kým existujú monopoly, musia existovať aj chránení zákazníci.“ povedal. Od 1. júla 2007 bude trh plne liberalizovaný, teda každý odberateľ si môže vybrať svojho dodávateľa. „To však neznamená, že odberateľ nemôže byť chránený,“ povedal Lupták.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: HENRICH OFFERMAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu