ODS má v dolnej komore parlamentu 81 poslancov. Vláda zatiaľ môže s určitosťou rátať s podporou šiestich poslancov Zelených. Druhý potenciálny spojenec, ľudovci o podpore rozhodnú až dnes. Aj keď však budú všetci hlasovať za, má Topolánek iba sto poslancov. O jedného menej ako potrebuje.
Ďruhá stovka poslancov zasa patrí sociálnym demokratom expremiéra Jiřího Paroubka a komunistom. Obe strany vyhlásili, že vládu nepodporia a neumožnia jej vznik. To by mohli spraviť tak, že by nehlasovali.
Nič zatiaľ nenasvedčuje, že by sa ODS podarilo k podpore vlády prehovoriť čo len jedného socialistického alebo komunistického poslanca.
Nepomohlo ani to, že Topolánek chce požiadať o dôveru iba pre vládu s dočasným mandátom, ktorá by krajinu doviedla k predčasným voľbám na budúci rok.
ODS preto hľadá spôsoby, ako vládu udržať čo najdlhšie pri moci aj bez dôvery parlamentu. Môže uspieť s podporou prezidenta a čestného predsedu strany Václava Klausa.
Topolánkova vláda musí po tom, čo nezíska dôveru, podať demisiu. Záleží však iba na prezidentovi, kedy vymenuje nového premiéra. Dovtedy bude úradovať Topolánkova vláda.
Špekuluje sa aj o tom, že ak vláda získa iba sto hlasov, nedostane síce dôveru parlamentu, ten však zároveň jej žiadosť ani nezamietne. Podľa jedného z výkladov ústavy takáto vláda nemusí podať demisiu.
Treťou možnosťou podľa českého týždenníka Týden je, že sa obštrukciami hlasovanie o dôvere vlády pretiahne na dlhší čas.
Topolánkovou pvroradou úlohou je získať sto hlasov. Jeho rival Paroubek očakáva, že prezident dá druhú možnosť zostaviť vládu jemu. Ak by sa tak stalo, riešil by rovnaký problém – na získanie dôvery by k poslancom socialistov a komunistov potreboval aj jeden hlas z inej strany.
V kuloároch však koluje správa, že Paroubek už získal niektorého z ľudovcov alebo zelených. Či je to pravda, môže ukázať aj dnešné hlasovanie.
Autor: pm