Zdravé stromy dávajú až okolo 150 kilogramov gaštanov.
FOTO – ARCHÍV TASR
Región, ktorý je jedným z najbohatších na výskyt gaštana jedlého u nás, má približne tretinu stromov napadnutých jedovatou hubou, spôsobujúcou rakovinu kôry.
Podľa primátora mesta Aladára Bariaka, do združenia, ktoré založili v minulých dňoch, sa zapojilo 26 najväčších pestovateľov gaštana v meste a okolí.
„Združeniu sa bude ľahšie žiadať o finančnú pomoc na zakúpenie očkovacej látky a na ošetrovanie stromov z eurofondov,“ povedal.
V meste a jeho okolí rastie asi tritisíc stromov gaštana jedlého. Zdravý strom prinesie na jeseň 100 až 150 kilogramov gaštanov.
V tamojšom regióne sa ich ročne dopestuje asi 30 ton.
„Toto vážne ochorenie sa síce dá liečiť, vyžaduje však veľkú disciplínu od majiteľov a nemalé investície,“ povedala odborníčka z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene Gabriela Juhásová.
Na liečenie sa používa tzv. hypovirulentný kmeň, ktorý po podkôrnom naočkovaní zabraňuje ďalšiemu šíreniu nákazy.
Náklady na liečenie a ošetrenie stromov v modrokamenskom regióne odhadla na 20 miliónov.
Choroba sa do Európy dostala cez Ameriku z Číny v roku 1925, keď sa objavila vo Francúzsku. Na našom území ju prvýkrát zachytili v roku 1976, v lokalite Prašice na Duchonke.
Tam za niekoľko rokov zničila stovky storočných gaštanov. Odvtedy sa rozšírila do 36 lokalít.
Podľa dochovaných údajov gaštany do Modrého Kameňa priniesli v roku 1580, teda v čase stredovekých nájazdov, Turci. Vtedy bol nad mestom vysadený prvý gaštanový sad.