Ministri Kaliňák a Počiatek. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Ide o reakciu na správanie Slovenského plynárenského priemyslu. Avizované zdraženie plynu namiesto 16 len o 4 percentá je podľa Fica gestom zo strany plynárov s cieľom ukázať, že aj tak si spravia, čo chcú. S tým chce Fico podľa svojich slov skoncovať. Je presvedčený o tom, že zahraniční vlastníci SPP sa rozhodli s vládou bojovať. "Dobre, túto rukavicu zdvihneme," povedal.
Hovorkyňa SPP Dana Kršáková trvá na tom, že plyn pre domácnosti musí zdražieť. "Ceny plynu sme museli zdvihnúť, lebo po rekordných cenách ropy v tomto roku sme sa v kategórii domácnosti dostali do straty a hrozilo, že dôjde k nepovoleným krížovým dotáciám," povedala.
Podľa Fica musí vláda najskôr upraviť postavenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Ak to nepomôže, tak príde na rad selektívne zdaňovanie. Konkrétny návrh zákona však ešte neexistuje, čo potvrdil aj minister financií Ján Počiatek (Smer). Povedal, že o predloženie ho zatiaľ premiér ani nepožiadal. Zároveň však pripomenul, že programové vyhlásenie vlády takúto možnosť pripúšťa.
Dôvodom, prečo si monopoly môžu dovoliť "zametať" s vládou, je podľa Fica nedostatočné postavenie regulačného úradu. Po novele zákona by úrad mal mať od januára možnosť kontroly sto percent zložiek vstupujúcich do koncovej ceny energií.
Vláda tiež navrhuje personálne oddeliť regulačný úrad a regulačnú radu. Fico chce zabrániť personálnemu prepojeniu regulačného úradu na monopoly. To sa podľa neho teraz deje. Argumentoval príkladom podpredsedu regulačného úradu Jána Klepáča a jeho dcéry, ktorá pracuje v SPP. Podľa informácií SME je dcéra Jána Klepáča referentkou na právnom oddelení a z tejto pozície nemôže nič ovplyvňovať. (vev, sita)