podfoto FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Z predsedníctva odišli aj ľudia z okruhu "reklamného mága" a Beňovej manžela Fedora Flašíka.
Monika Beňová ešte pred snemom avizovala, že ak ju predseda Fico nenavrhne do podpredsedníckej funkcie, tak sa o zvolenie nebude uchádzať. "Ak pán predseda necíti potrebu, aby som bola podpredsedníčka, tak nemá zmysel hádzať sa na bodáky a dupať nohami a na truc kandidovať," povedala.
Bývalá podpredsedníčka Smeru pritom odmietla špekulácie, že o funkciu prichádza aj pre nezhody, ktoré má s Ficom jej manžel Flašík. Podľa nej sa obaja rozišli v poriadku a Flašíka sa tento rozchod absolútne nedotkol. "To, čo sa teraz deje okolo mňa, by som vôbec nespájala so svojím manželom a prišlo by mi to úplne absurdné, keby to pán predseda spájal."
Okrem Beňovej však po sobote prišli o miesta v širšom predsedníctve strany všetci členovia blízki Flašíkovi. Výnimkou je len Martin Glvač, ktorý sa stal členom predsedníctva automaticky, keďže je predsedom bratislavskej krajskej rady Smeru.
Sobotňajší snem ešte viac upevnil Ficovu pozíciu v strane, mieni politológ Grigorij Mesežnikov. Rozhodnutie snemu Smeru ho vôbec neprekvapilo. Pripomenul, že okrem Beňovej doteraz nikto tak otvorene predsedu nekritizoval.
Beňová si za svojimi slovami stojí. Hovorí, že koalícia so SNS nie je najlepším riešením. "Určite by sa našli aj iné, ale teraz je už zbytočné o nich hovoriť," dodala.
Koniec privilégií zakladajúcich členov
Podľa politológa Mesežnikova sa na sneme Smeru nepotvrdila len Ficova pozícia, ale aj pozície ďalších ľudí, ktorí sú k nemu lojálni a nestáli pri založení strany. S tým súvisí zmena stanov, ktorou snem zrušil privilégiá 33 zakladajúcich členov.
Snem dosiaľ nebol uznášaniaschopný bez účasti nadpolovičnej väčšiny zakladajúcich členov. Mali aj právo spoločného veta. Tieto právomoci nikdy nevyužili. Podľa Roberta Kaliňáka boli zakladajúci členovia "záchrannou brzdou v prípade búrlivého vývoja", keď strana vznikala. Teraz je už však úplne štandardizovaná, takže ich výsady nie sú potrebné, mieni Kaliňák.
Podľa Kaliňáka nemusia z vedenia odchádzať kritici. V Smere si vraj môže každý povedať názor.
Fico nemá v strane opozíciu, preto v Smere rozkol nehrozí, hovorí Mesežnikov. Pripomína, že Beňová nereprezentovala nejakú vnútrostranícku skupinu.
Bez podpredsedu pre zahraničie
Odchodom Moniky Beňovej prišla strana o podpredsedu pre zahraničnú politiku. Noví podpredsedovi Maďarič a Federič sa majú venovať iným témam. Jeden bude mať na starosti mediálnu politiku a druhý zase vnútrostranícke záležitosti. Všetci podpredsedovia majú zodpovedať za zahraničnopolitické aktivity vo svojich oblastiach.
Podľa Mesežnikova takýto prístup naznačuje, ako Smer vníma zahraničnú politiku: "Je to strana, ktorá sa viac sústredí na domáci vývoj." Myslí si však, že je len otázkou času, kedy strana post obnoví. V sobotu nebolo vhodné, aby na post podpredsedu pre zahraničie obsadili niekoho iného. Vyšla by totiž najavo pravá príčina odchodu Beňovej.
Odhlasovali a potom ich už snem nezaujímal
Členovia Smeru v sobotu prichádzali do Trenčína dobre naladení. Monika Beňová, ktorá pútala najväčšiu pozornosť, prišla medzi poslednými. Bez náznaku emócií. Už pri príchode pritom vedela, že vo funkcii podpredsedníčky končí.
Členov strany prišli do Trenčína podporiť aj ministri, ktorí zatiaľ do Smeru nevstúpili. Minister obrany František Kašický chce najskôr pre Smer niečo urobiť a až po tom do neho vstúpiť. Minister zahraničia Ján Kubiš je zase podľa Roberta Fica pre vládu viac užitočný ako expert nestraník.
Pre novinárov zostala rokovacia miestnosť zatvorená. Dvere snemu sa otvorili len raz. Pri prejave predsedu.
Prečo musel Smer diskutovať za zatvorenými dverami, si nevedeli vysvetliť viacerí jeho členovia. Žiadne emócie na sneme neboli, nikto sa nehádal a nehovorilo sa o ničom, čo by bolo verejne tajné. Ani pri hlasovaní o nových podpredsedoch sa žiadne prekvapenia nekonali. Všetko išlo presne podľa plánu, ktorý deň predtým určilo predsedníctvo.
Podpredseda Robert Kaliňák vysvetľoval, že ide o pracovný snem a strana chcela hovoriť aj o interných záležitostiach, ktoré sú jej súkromným názorom. "Je to pre väčší pokoj," zdôvodnil.
Záujem mnohých členov Smeru však o takúto diskusiu nebol veľký. Mnohí prišli do vnútra len odhlasovať a potom už boli väčšinu času na cigaretke. Miestami to vyzeralo, že snem sa presunul z rokovacej miestnosti na parkovisko. (vev)