Ide aj o spisy dnešného predsedu slovenského hokejového zväzu Juraja Širokého. Podpredseda správnej rady ústavu Ján Ondriaš zatiaľ nevedel povedať, kam trestné oznámenie podajú a kto ho bude vyšetrovať.
Právnik ústavu je v rade vlády
Trestné oznámenie píše právnik ústavu Juraj Kukura. Ten je súčasne aj členom legislatívnej rady vlády. Býval blízkym spolupracovníkom niekdajšieho predsedu správnej rady ústavu Jána Langoša. Po Langošovej tragickej smrti a po parlamentných voľbách stal prekvapivo členom legislatívnej rady vlády. Ministerstvo kultúry sa dnes nevie s ministerstvom spravodlivosti dohodnúť na tom, kto Kukuru do tejto funkcie nominoval.
Okrem spisu Juraja Širokého zmizli z Ústavu pamäti národa aj spisy Štefana Jucka a Richarda Shina. Zaujímavosťou je, že obidvaja v minulosti pracovali v parlamente v rovnakom čase ako právnik Kukura. Shina navyše spája minulosť aj so Širokým. Richard Shin totiž ako právnik pomáhal zakladať dnes mimoparlamentné Hnutie za demokraciu. To podľa viacerých médií podporoval kedysi aj podnikateľ Široký. "Ja o tom neviem," povedal o možnom financovaní strany dnešný predseda HZD Jozef Grapa. Zakladajúcim predsedom HZD bol súčasný prezident Ivan Gašparovič.
HZD sa nedávno Širokého výrazne zastalo. Urobilo tak krátko pred voľbou nového predsedu Slovenského zväzu ľadového hokeja, v ktorej napokon Široký zvíťazil. Stranu nahnevalo, že v diskusnej relácii STV Pod lampou dali priestor iba Petrovi Šťastnému, ktorý Širokého dlhodobo kritizuje. Široký do debaty neprišiel pre pracovnú zaneprázdnenosť. HZD vtedy vyzvalo Radu STV, aby zakročila proti neetickému správaniu novinárov.
Jozef Grapa hovorí, že by to urobili aj vtedy, keby išlo o niekoho iného. "Bral som to aj ako športovec. Priestor v médiách by mal byť rovnocenný," tvrdí. Pripomína, že STV je verejnoprávna inštitúcia a Široký aj Šťastný boli dvaja potenciálni kandidáti na predsedu zväzu.
Či sa Richard Shin pozná so Širokým, Grapa nevie. So Shinom sa SME nepodarilo skontaktovať. "Pán Shin robil niekedy právne stanovy Strany občianskeho porozumenia, mal podklady, a pretože to bolo tak narýchlo, tak sme ho požiadali ako skúseného človeka," dodal Grapa.
Chýba päť materiálov
Polícia by mala vyšetriť, či sa spisy stratili, alebo ich niekto ukradol. Zo sedemnásť spisov, ktoré mal Ján Langoš vyžiadané z archívu, bolo po smrti dvanásť v jeho kancelárii. Chýba päť materiálov. Ústav ich nenašiel ani po prehľadaní budovy. Ján Ondriaš však povedal, že kancelária bola istý čas otvorená a nie je vylúčené, že ju niekto nepozorovane navštívil.