Keď vstúpime do Schengenu, takéto kontroly na hraniciach so susednými krajinami - členmi Európskej únie - budú minulosťou. Z bezpečnostných dôvodov ich však možno kedykoľvek obnoviť - tak ako to urobilo vlani na prechodný čas Francúzsko na hraniciach so Španielskom. FOTO - ARCHÍV SITA/AP
BRUSEL, BRATISLAVA - Nádej, že Európska únia zaplatí desiatke nových členských štátov náklady spôsobené oneskorením ich vstupu do schengenského priestoru, nie je veľká. Európska komisia zatiaľ s takouto možnosťou nepočíta.
Členstvo v Schengene znamená v praxi zrušenie hraničných kontrol s krajinami, ktoré sú tiež členmi Európskej únie a schengenského priestoru.
Komisár: Nemáme na to vyčlenené peniaze
O možnej spoluúčasti únie na odškodnení nových členov hovoril minister vnútra Robert Kaliňák. Zdôraznil pritom, že nové členské štáty nie sú vinné za meškanie Schengenského informačného systému II, preto by časť nákladov mala znášať celá európska dvadsaťpäťka.
"Nie je to možné technicky a ani nemáme na to vyčlenené peniaze," reagoval hovorca komisára pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Friso Roscam Abbing. Komisár Franco Frattini však prisľúbil, že ak budú zrejmé náklady spôsobené oneskorením, tak preskúma možnosti ich spolufinancovania.
Komisár Abbing pripomína, že súčasný schengenský systém nie je projektom únie, ale jednotlivých európskych štátov. Zostavovanie databáz si financujú národné vlády samy. V prípade Slovenska ide o výdavky v sume zhruba šesť miliónov eur. Abbing zdôraznil, že väčšina z nováčikov vrátane Slovenskej republiky dostala na Schengen príspevok už pri rokovaniach o vstupe. Išlo rádovo o niekoľko desiatok miliónov eur.
Slovenská vláda chce urobiť všetko preto, aby sa schengenský priestor rozšíril už na budúci rok. Podľa Kaliňáka sa hľadajú alternatívy, ako sa k pôvodným termínom aspoň priblížiť. Jednou z možností podľa neho môže byť, že by sa nové členské štáty pripojili na Schengenský informačný systém I, keďže "dvojka" nemusí byť v plnej prevádzke ani v roku 2009.
Kaliňák verí, že za odkladom vstupu do Schengenu je len technický problém a nie úmysel niektorých starých členov. Odmieta kritiku, že nováčikovia s prípravou na vstup do Schengenu zaostávajú. Slovensko bude pripravené v plánovanom termíne, teda v októbri 2007, tvrdí.
Slovensko je na Schengen pripravené
Podľa externého dokumentu Európskej komisie, ktorý má SME k dispozícii, patrí Slovensko ku krajinám, čo sú na zrušenie hraničných kontrol relatívne dobre pripravené. Podľa hodnotiacej správy "celkom dobre" pokračujú aj práce na informačnej databáze, ktorá je základom Schengenu. V tejto súvislosti komisia kritizuje Čechov a Poliakov, ktorí zatiaľ ani nepodpísali zmluvu so softvérovou firmou.
Podľa správy však nie je isté, či Slovensko stihne pripraviť potrebnú databázu do marca 2007. To je medzný termín, aby sa mohli v októbri zrušiť kontroly na hraniciach. Podľa Európskej komisie stojí pred Slovenskom "mimoriadna výzva", a to v súvislosti s modernizáciou národnej počítačovej siete.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, VERONIKA ŠUTKOVÁ