Medzi dopingovými hriešnikmi je aj Azerbajdžanec Nizami Pašajev, majster Európy do 94 kg. FOTO - ČTK/AP |
Pokutami v tejto výške sa najhriešnejšie národné zväzy vykúpili a unikli ročnému dištancu, ktorý im v zmysle pravidiel hrozil za tri a viac pozitívnych dopingových prípadov jej reprezentantov.
Na piatkovom kongrese IWF vyšiel najavo šokujúci fakt: za deväť mesiacov tohto roku nachytali na dopingu 53 vzpieračov, z nich 37 mužov a 16 žien. Šéf federácie Maďar Tamás Aján to prirovnal k cunami.
Vzpieračská vrchnosť až dosiaľ tajila rekordných dvanásť dopingových prípadov z májových majstrovstiev Európy v poľskom Wladyslawove. Dokonca aj po tom, ako vzpieračská webová stránka hostiteľskej krajiny koncom augusta informovala, že sú medzi nimi aj traja kontinentálni šampióni v dvojboji a ďalší štyria medailisti. Francúzsky L' Équipe zverejnil ich zoznam a doplnil, že Rusko má tento rok na konte už päť dopingových prípadov a malo by mať zastavenú činnosť. V Santo Domingu vysvitlo, že dokonca šesť, lebo Francúzi nevedeli o Svetlane Podobedovovej. Lanská bronzová medailistka seniorských MS získala vďaka zakázaným látkam tohtoročný primát juniorskej svetovej šampiónky.
Zatĺkali aj šéfovia ruského vzpierania. Potichu však intenzívne rokovali s prezidentom IWF. Ruský denník Sport-Ekspress hovorí o "nespočítateľných konzultáciách" s ním. Predseda zväzu Nikolaj Parchomenko a jeho námestník Jurij Sandalov odleteli do Karibiku už päť dní pred šampionátom a osobne presviedčali všetkých členov exekutívy, ktorá mala vyniesť verdikt. Zo všetkých síl sa obhajovali aj na zasadaní. "Radšej som mal ako malý zdochnúť, než toto trpieť," uľavil si vraj v prestávke deprimovaný šéf ruského vzpierania.
Napokon však vybojoval, čo chcel. "Prvé víťazstvo Rusko získalo ešte pred začiatkom šampionátu," napísal v sobotu Sport-Ekspress. Federácia umožnila jej reprezentácii štart na MS, ktoré sú prvou časťou kvalifikácie na olympiádu 2008. Zväz však musí zaplatiť 250-tisíc dolárov.
Rovnakú pokutu za 5 dopingových prípadov dostal Kazachstan, kým Argentína za tri prípady 50-tisíc. Rekordný trest dostal Irán za deväť pozitívnych testov: 400-tisíc USD! Federácia sa tak razom nabalila o 950-tisíc dolárov. "Ideály boja s dopingom zapredala za milión dolárov," glosoval server polska-sztanga.
Fenomenálny ruský vzpierač sedemdesiatych rokov Vasilij Aleksejev v rozhovore pre agentúru Ves sport vyhlásil, že hanba, ktorú ruské vzpieranie zažíva, je výsledkom nedôveryhodnej politiky vedenia zväzu, na čele ktorého nestojí vzpierač, ale grécko-rímsky zápasník Parchomenko. Skritizoval aj šéftrénera, svojho bývalého kolegu z reprezentácie Davida Rigerta.
Vojna s dopingom sa priblížila ku kulminačnému bodu, tvrdí ruský denník Sport-Ekspress. Nárast počtu odhalení vysvetľuje tým, že "vzpierači sa stali div že nie pokusnými králikmi", lebo všetky ich vzorky sa na základe dohody s IWF na celý olympijský cyklus 2005 - 2008 analyzujú v najlepšie vybavenom laboratóriu na svete v Kolíne nad Rýnom, ktoré je schopné odhaliť užívanie látok aj dva mesiace dozadu. Tento rok podrobili vzpieračov už 1233 kontrolám. Kongres IWF rozhodol, že na OH 2008 v Pekingu nebude môcť štartovať ani jeden z tých, čo mali pozitívny test v Aténach 2004 a ich výkony sa nebudú zaratúvať ani do kvalifikácie krajín na pekinskú olympiádu.
Majstri Európy: Rus Dmitrij Voronin (do 62 kg, namiesto neho titul získa Rumun Jigau), Bielorus Gennadij Oleščuk, u ktorého ide už o druhý prípad, takže dostane doživotný trest (do 69 kg, Bulhar Demirev), Azerbajdžanec Nizami Pašajev (do 94 kg, Poliak Kolecki).
Strieborní medailisti: Rus Vladimir Smorčkov (do 105 kg, Bielorus Avdejev), Armén Ašot Danieljan, ktorý po recidíve dostane doživotie (nad 105 kg, Bulhar Čolakov), Ruska Valentina Popovová (do 75 kg, Arménka Churšudianová).
Bronzový medailista: Moldavčan Alexandru Bratan (do 105 kg, Litovčan Vysniauskas).
Plus: Rumun Florin Veliciu (do 62 kg), Rumun Ninel Miculescu (do 69 kg), Azerbajdžanec Natig Hasanov (do 85 kg), Ukrajinec Alexej Kolokolcev (nad 105 kg), Litovčanka Dovile Blazunaiteová (nad 75 kg).
Naši poskočili: po zmene výsledkov sa v kategórii do 69 kg dostal M. Janíček na 7. a Žejdlík na 9. miesto.