Národná banka Slovenska zvýšila tento rok svoju základnú sadzbu už na 4,75 percenta. Nepozdáva sa jej však správanie komerčných bánk, ktoré rast tejto sadzby premietajú najmä do zdražovania úverov.
FOTO – SITA
BRATISLAVA - Komerčné banky premietli doterajšie zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnej banky do svojich úrokov nevyvážene, tvrdí Národná banka Slovenska (NBS). Banky si tým zvyšujú zisky.
„Realita je taká, že zmena nastavenia menovej politiky NBS v podobe zvýšenia základnej úrokovej sadzby sa výraznejšie i rýchlejšie premieta do úročenia úverov, pričom úročenie vkladov rastie pomalšie a miernejšie,“ povedal hovorca NBS Igor Barát. Banková rada to podľa neho považuje za nevyváženú reakciu bánk.
V tomto roku zvýšila centrálna banka svoju sadzbu už štyrikrát, spolu o 1,75 percenta. Dnes je základná sadzba vo výške 4,75 percenta.
Dynamika zmeny úročenia na strane vkladov by podľa centrálnej banky mala aspoň približne zodpovedať dynamike zmeny na strane úverov. NBS však nekonkretizovala, či sa „nevyvážené“ zvyšovanie úrokov týka všetkých bánk, alebo len niektorých.
Banky s názorom NBS nesúhlasia
Oslovené banky tvrdia, že úročenie vkladov aj úverov zvyšujú rovnakou mierou.
„Od začiatku roka vzrástli úrokové sadzby našich úverov aj vkladov porovnateľne,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová.
VÚB banka uviedla, že od začiatku roka zvýšila sadzby hypotekárnych úverov o 1,7 percenta, kým úročenie vkladov a vkladných knižiek o tri percentá.
„Pri rozhodnutí o zmene úrokových sadzieb úverov banka berie do úvahy viaceré faktory, ako celkový vývoj na medzibankovom trhu, typ produktu, mieru rizika, konkurenciu a ďalšie,“ napísala vo svojom stanovisku Tatra banka.
Podľa bánk rozhodnutie NBS o zmene základnej sadzby nemusí mať vždy následný vplyv na zmenu sadzieb na medzibankovom trhu. Tie sú ovplyvnené aj ďalšími faktormi a zohľadňujú očakávania zmeny základnej sadzby.
„Zvýšenie základnej sadzby NBS neznamená, že o rovnakú výšku vzrastú úroky napríklad pri vkladoch s rôznou lehotou viazanosti,“ povedal analytik Tatra banky Róbert Prega.
Najviac zdraželi úvery podnikateľom
„Je pravda, že úrokové sadzby úverov rástli o niečo rýchlejšie ako úroky na vkladoch, nepovažujem to však za prekvapenie. Je prirodzené, že sa banky snažia využiť príležitosť zvýšiť svoju úrokovú maržu, keď im to vývoj trhu umožňuje,“ povedal Emil Zuzík z finančnej spoločnosti EuroFin Consulting.
Úvery domácnostiam na nehnuteľnosti, ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria hypotéky, zdraželi v tomto roku o čosi viac ako o jedno percento.
Podľa údajov NBS sa napríklad dohodnutá priemerná úroková sadzba pri hypotékach bez štátnej podpory pre obyvateľstvo zvýšila z marcových 4,55 percenta na 6,28 percenta v júli, v auguste zase klesla na 5,59 percenta.
Úročenie ročného termínovaného vkladu sa zvýšilo v priemere z marcových 1,56 percenta na augustových 2,995 percenta.
Rozdiel medzi úrokovými sadzbami úverov sa však podľa Zuzíka podstatne znížil. „Kým začiatkom roka bol rozdiel medzi ročnou a povedzme päťročnou fixáciou aj jedno percento, dnes je tento rozdiel zanedbateľný, rádovo 0,1 percenta,“ povedal Zuzík.
Pri podnikateľských subjektoch najvýznamnejšie vzrástli úrokové sadzby na úvery nefinančným spoločnostiam. Ich zdraženie viac–menejkopíruje základnú sadzbu NBS.