Výber poplatkov býva zložitý a neefektívny. Vlani v októbri, keď začala firma BSP Lawyers Partners vymáhať nedoplatky, zriadila v budove rozhlasu informačné stredisko.
FOTO – ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Koncesionárske poplatky sa budú zvyšovať a platiť nebudú len tí, ktorí vlastnia televízny alebo rozhlasový prijímač, ale všetci, ktorí odoberajú elektrickú energiu.
Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) pripravuje nový zákon o poplatkoch za služby Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie. Do parlamentu ho chce predložiť ešte tento rok.
Výberom poplatkov od každého, kto odoberá elektrickú energiu, chce Maďarič získať pre verejnoprávne médiá viac peňazí. Tvrdí tiež, že výber tak bude efektívnejší.
Platiť by aj naďalej nemali zdravotne postihnutí, polovičný poplatok budú platiť osamelo žijúci dôchodcovia a ľudia v hmotnej núdzi.
V súčasnosti je štandardný poplatok pre fyzickú osobu 40 korún za Slovenský rozhlas a 100 korún za STV. Podľa ministra sa cena bude zvyšovať v závislosti od inflácie alebo indexu spotrebných cien.
„Do úvahy pripadá okrem iného aj spôsob, ktorým je táto oblasť upravená v Nemecku (podkladom k navŕšeniu poplatkov je ekonomický audit), alebo ostatné riešenie v Českej republike, kde sú priamo v zákone určené termíny a výšky upravených poplatkov,“ povedal Maďarič.
Vedenie SRo a STV víta každú možnosť, ktorá by znamenala zvýšenie príjmu z koncesionárskych poplatkov. Na príprave zákona sa spolupodieľajú.
„Inflácia je len jedna z možností, okrem nej je potrebné vytvoriť novú databázu a skvalitnenie výberu poplatkov,“ povedala hovorkyňa rozhlasu Adriana Jobbiková.
Podľa šéfa televízie Branislava Zahradníka nie je súčasný spôsob vyberania poplatkov efektívny: „Jedna tretina domácností neplatí, hoci prijímač majú.“ Záhradník podporuje aj myšlienku každoročného valorizovania o infláciu.
Tomáš Galbavý z SDKÚ Maďaričov zámer považuje za veľmi nespravodlivý. Ľudia, ktorí podľa neho nedostávajú službu verejnoprávnych médií, by za ňu nemali platiť. „Princíp solidarity nesmie byť povýšený nad princíp spravodlivosti,“ povedal Galbavý.
On sám je za to, aby sa tieto poplatky úplne zrušili. „Verejnoprávne médiá by mohli byť financované zo štátneho rozpočtu na základe nejakého koeficientu, ktorý by zohľadňoval infláciu a všetky tieto atribúty a zároveň by sa vytvoril taký mechanizmus, ktorý by minimalizoval závislosť televízie a rozhlasu od politiky,“ dodal Galbavý.
Upozornil na zlé skúsenosti s vymáhaním poplatkov ale aj s manažmentmi STV a SRo. „Vždy sa spoliehali, že nakoniec sa nájde niekto, kto vybaví, že sa to zaplatí zo štátneho rozpočtu. Daňovník tak platil dvakrát,“ povedal Galbavý.