„Hnedý“ Sila s mojou dcérou.
FOTO – AUTORKA
Keď sa tu niekomu narodí dieťa, ktorého pokožka má svetlejší odtieň, všetci, čo prídu na návštevu, to nezabudnú spomenúť a šťastným rodičom zablahoželať. Keď je dieťa veľmi čierne, je zasa často terčom rôznych vtipov.
Keď sa mi naši manažéri občas snažia vysvetliť, o kom sa práve rozprávajú, popisujú dotyčného človeka ako „ten čierny“, respektíve „ten hnedý“. Chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomila, že hovoria o odtieni pokožky.
Vlani sa oženil Sila, jeden z našich externých zamestnancov. Na svadbe sme sa zoznámili s nevestou (mimochodom, rozprávať sa s nevestou je na ugandskej svadbe netypické, ale o tom nabudúce).
O niekoľko dní neskôr som sa stretla so Silom a pýtal sa ma, ako sa mi páči jeho manželka. Po tom, čo som mu zložila primeraný kompliment dodal: „A všimla si si, ako je krásne svetlá?“ Vravím, všimla, je krásna, ale je to dôležité? Pozrel sa na mňa začudovane a odpovedal: „Samozrejme že je, čiernu by som si predsa nevzal...“
Keď sme v Kampale navštívili obchod s počítačmi, bol tam práve zákazník, ktorý si kupoval počítač, a keď mu ho balili, zrazu začal kričať, že nechce túto myš, chce tú vo výklade. Predavači mu vysvetľovali, že myš vo výklade je optická a musel by si na ňu doplatiť, čo on nechcel, ale stále kričal, že túto nechce. Po pár minútach dohadovania vyšlo najavo, že pribalená myš je čierna, a preto škaredá, a že on chce bielu „muzungu“ myš.
Tak mu našli bielu myš, ktorá nebola optická a nemusel na ňu doplácať, a bol spokojný. Môj manžel neodolal a spýtal sa ho, prečo je tak hlboko presvedčený o tom, že biela myš musí byť nevyhnutne krajšia ako čierna.
Chlapík sa nedal zmiasť a okamžite reagoval, že to predsa vie každý, že Muzunguovia sú krajší, pretože sú bieli, a manžel sa zjavne podľa toho predsa musí riadiť tiež, však aha, tu má so sebou bielu manželku... Tak na to ťažko hľadať argument.
Jeden z dôsledkov prevalcovania miestnej kultúry západnou.
pisutova.blog.sme.sk
Autor: Katarína Pišútová(Autorka žije s manželom a dvoma dcérami v Ugande, pracuje na projekte komunitného centra www.susnow.org/amagar